Kako piše “The Wall Street Journal”, u raznim ukrajinskim gradovima se traže muškarci za mobilizaciju, a tim povodom se organizuju provjere u klubovima, na koncertima, u trgovinama u Kijevu, kao i ulici s popularnim restoranima u Odesi.
Ukrajinske oruužane snage se suočavaju s nedostatkom regruta u trenucima kada se vode neke od najtežih bitki od početka rata.
Kako piše “The Wall Street Journal”, u raznim ukrajinskim gradovima se traže muškarci za mobilizaciju, a tim povodom se organizuju provjere u klubovima, na koncertima, u trgovinama u Kijevu, kao i ulici s popularnim restoranima u Odesi.
Ukrajinska vojska se muči s popunjavanjem redova još od ljetne ofanzive prošle godine. U njoj su izgubili brojne vojnike, a napredak je bio minimalan, pa je zbog toga Kijev spustio starosnu granicu za obaveznu vojnu službu i uveo dodatne kazne za izbjegavanje regrutacije.
Broj regrutacija je na početku utrostručen, ali se u međuvremenu smanjio.
Broj vojnika na obuci je nedavno pao na 20.000 mjesečno u poređenju sa 35.000 nakon što je usvojen zakon o mobilizaciji.
Vlasti su pojačale provjere na javnim mjestima. Prije su oficiri za regrutaciju ciljali manja mjesta i sela, kako bi izbjegli izazivanje društvene napetosti, ali je nedavna prisutnost na luksuznim mjestima u glavnom gradu sugerisala promjenu pristupa.
Prilikom koncerta Okeana Elzija, jednog od najpopularnijih ukrajinskih bendova, regrutni oficiri su čekali na izlazima.
Policija je čak snimljena kako privodi mladića koji je vikao: “Zašto me hvatate?”
Neki vide pravdu u provjerama na popularnim mjestima, gdje život teče normalno, uprkos teškoj situaciji na frontu.
U maju je starosna granica spuštena sa 27 na 25 godina, a zapadni saveznici pozivaju ukrajinsku vladu da dodatno spusti starosnu granicu, Međutim, protivnici ove mjere upozoravaju na to da će se demografska kriza dodatno pogoršati.
Videos of Ukrainian men resisting detention at a Kyiv rock concert have gone viral, as conscription patrol teams say they detained men with missing documentation to exempt them from the war. pic.twitter.com/KlLfSrflR7
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 17, 2024
“WSJ” piše da ukrajinski vojnici na prvoj liniji kažu da im očajnički nedostaje ljudi. Ofanzivna operacija na Kursk je dovela do većeg iscrpljivanja snaga, a podaci pokazuju da je povećan broj vojnika koji napuštaju položaje i dezertiraju.
Kako “WSJ” primjećuje, rat traje gotovo tri godine, a većina Ukrajinaca koji su željeli da se pridruže Oružanim snagama Ukrajine već su to učinili, pa je sve teže privući nove regrute u vojnu službu.
Mnogi koji su podložni su u bijegu ili su uspjeli ilegalno da napuste zemlju. Nedostatak muškaraca spremnih za borbu znači da će oni koji već služe vjerovatno biti razriješeni dužnosti samo u slučaju povrede ili smrti.
Neostatak regruta nije samo problem za Ukrajinu, već je društveni i politički. U oktobru je glavni tužilac Ukrajine Andrij Kostin podnio ostavku nakon što je Volodimir Zelenski kritikovao oficire koji su dobili “lažne invaliditete” kako bi izbjegli vojnu službu.
Prema zapadnim analitičarima, i Rusija gubi vojno osoblje brže nego što ga može zamijeniti, ali “WSJ” napominje da je stanovništvo Rusije nekoliko puta veće od ukrajinskog.
Ukrajina na različite načine pokušava da motiviše Ukrajince da se uključe u rat, a planira se i reforma sistema obuke regruta.
Međutim, kako priznaje instruktor u jednom od centara za obuku, regruti ne žele učestvovati u borbenim operacijama.
(Avaz) Foto: Screenshoot/Instragram