Opšti izbori bili su hladan tuš nekim zvučnim imenima sa političke scene u Srpskoj i BiH. Po prvi put bi tako moglo da se desi da neki od njih ne budu ni u poslaničkim foteljama, jer nisu dobili dovoljan broj glasova. Možda je i najveći debakl doživjela SPS.
Stranka po trenutnim podacima jedva prelazi cenzus od tri odsto.
I ako budu imali dovoljno sreće da osvoje po koji mandat, niti jedan, izgleda neće pripasti predsjednku partije, Goranu Selaku. SPS će, barem kako sada stvari stoje imati tri poslanika sa kompenzacione liste. Na njoj ipak nema Selaka. Razlaz sa SP-om Petra Đokića ga je čini se, koštao poslaničkog mandata.
Bez mandata bi mogao da ostane još jedan predsjednik stranke. Ni izborno koaliranje sa Socijalističkom partijom, ni vodeće mjesto na kompenzacionoj listi, nisu mnogo pomogli Draganu Čaviću, lideru NDP-a. Socijalistička partija je sada samo na šest direktnih mandata. Sa osvojena tek 982 glasa, Čavić je ipak na 20. mjestu.
Kroz iglene uši i ponovo preko kompenzacije, do poslaničke fotelje se progurao predsjednik Ujedinjene Srpske. Toj stranci pripadaju dva direktna mandata. Nenad Stevandić kao lider partije, dobio je ipak dovoljno glasova za tek 3. mjesto, ali prvo na kompenzacionoj listi mu je osiguralo mandat.
Na sjednicama Narodne skupštine izgleda nećemo više vidjeti njenog predsjednika u poslednja dva mandata . Nedeljko Čubrilović, ruku na srce, jeste osvojio najviše glasova u izbornoj jedinici 3, gdje je bio i nosilac liste. DEMOS, na čijem je Čubrilović čelu, ipak iz te izbone jedinice neće imati ni jednog poslanika. Kako Čubrilović nije ni na kompenzacionoj listi, neće ga, po svemu sudeći, biti ni u poslaničkim klupama.
Osim liderima pojedinih stranaka, izbori nisu donijeli mnogo i nekim drugim dosadašnjim poslanicima i funkcionerima. Bez dovoljno glasova je ostao Davor Šešić, koji je SDSov dres još prije izbora zamijenio SP-ovim. Osim u dvije funkcionerske fotelje, Andrea Dorić neće ovaj put sjesti i treću, poslaničku. Za sada ima samo nešto preko 170 glasova, i nalazi se na skoro samom dnu liste.
Pitanje je šta će biti sa Nenadom Nešićem, Mirkom Šarovićem, Jelenom Trivić.
Trivićeva se doduše upisala na mjesto samoprozvanog predsjednika Republike, ali i njega će morati da dijeli. Duštvo joj pravi Vukota Govedarica, koji i četiri godine nakon poraza, nije odustao od tvrdnji da je predsjednik baš on, prenosi ATV.