Novi američki ministar zdravlja Robert Kenedi mlađi je u emisiji Takera Karlsona izjavio nešto što pre njega ni jedan aktivni vladin službenik nije.

Naime, Kenedi mlađi je priznao da je američka država finansirala državni udar u Ukrajini 2014. kojim je svrgnut tada legalno izabrani predsednik zemlje Viktor Janukovič.

Čak je rekao da je u tu svrhu CIA dala 5 milijardi dolara preko USAID-a, organizacije koju je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp ugasio.

Kenedi mlađi je u emisiji poznatog američkog novinara objasnio i da je USAID organizovala pokrete koji su svrgnuli Janukoviča.

Ni jedan zvaničnik američke vlade nikada nije zvanično priznao šta se dogodilo 2014, ocenio je grčki portal pronews.gr.

“Ova izjava direktno dovodi situaciju Amerikance da su odgovorni za rat u Ukrajini i opravdava odluku ruskog predsednika Vladimira Putina da vojno interveniše u februaru 2022. godine”, navodi se dalje u tekstu.

Podsetimo, ukrajinska vlada je svrgnuta 2014, a na njeno mesto je postavljena nova, s ciljem integracije zemlje u zapadne institucije sa krajnjim ciljem postavljanja nuklearnog oružja na praktično na “prag Moskve”.

Janukovič je, takođe podsetimo, u više navrata optuživao CIA-u i njenog tadašnjeg direktora Džona Brenana da stoji iza njegovog rušenja.

Janukovič je čak navodio da CIA da stoji iza odluke vlasti u Kijevu da upotrebe oružane snage da bi savladali proruske demonstrante na istoku zemlje, rekavši da je Brenan posetio Ukrajinu i da su vlasti u Kijevu nakon susreta sa njim naredile vojnu operaciju na istoku zemlje.

I čuveni ekonomista i profesor Džefri Saks izneo je iste tvrdnje, s tim da je naveo i da je ogromna greška Amerike bila i bombardovanje Srbije.

“A onda je došao rat oko Srbije i bombardovanje Srbije od strane NATO snaga. Ovo je, po mom mišljenju, bila strašna greška. I ima dosta toga što ne znamo javno o ovome. Insajderi su mi rekli mnogo toga. Ne znam da li su istinite ili ne ali verujem da je ovo bila strašna greška”, naveo je Saks.

I posle toga Buš je nastavio da širi NATO dišući za vratom Rusiji, primajući među članove tri baltičke države, zajedno sa Rumunijom, Bugarskom, Slovenijom i Slovačkom.

“Godine 2008. došla je apsolutno užasna odluka Buša da širi NATO, i gurao ideju da to budu Ukrajina i Gruzija. To je, u suštini, bilo ono što nas je postavilo ne samo na put apsolutnog zaoštravanja odnosa, već i na put ovog rata. Međutim, rat je počeo pre devet godina, aktivnim učešćem SAD u svrgavanju ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča, u februaru 2014. godine”, tvrdio je Saks.

“Potpuno je nepromišljeno. Pitanja Krima i Donbasa pojavila su se nakon učešća SAD u puču protiv Janukoviča, jer pre toga Rusija nije tražila Krim. Ono što je Janukovič pregovarao sa Rusijom bio je dugoročni zakup kako bi ruska pomorska baza bila u Sevastopolju, i tu bi bila najmanje do 2042. godine. U Donbasu se vodila debata o autonomiji, ali nije to bilo ništa slično ratu”, podsetio je on.

A sve se to desilo zato što za razliku od prethodnika Viktora Juščenka, Viktor Janukovič nije želeo ulazak u NATO i tvrdio je da je za Ukrajinu najbolja neutralnost – što je za SAD je bio problem.

“I to je, verujem, viđeno kao uvreda za kreatore američke politike koji su nameravali da prošire Alijansu. Krajem 2013. godine, kada su izbili protesti protiv Janukoviča, SAD su direktno učestvovale, plaćajući mnogo onima koji su vodili ovaj tzv. pokret i pomažući da se finansira državni udar”, otkrio je Saks za Njujorker.

Share.