DVOJICA saradnika izraelskog premijera Benjamina Netanjahua pod istragom su zbog odavanja poverljivih bezbednosnih dokumenata, prenose izraelski mediji. Prema pisanju lista “Haarec”, koji se poziva na neimenovane izvore, izraelski istražitelji poseduju dokaze koji povezuju Jonatana Uriča, spoljnog savetnika Netanjahua, i Srulika Einhorna, bivšeg višeg savetnika, s odavanjem vojno-obaveštajnih dokumenata nemačkom listu “Bild”.
Ovi dokazi su naveli policiju da pozove Uriča na ispitivanje, dok izraelske vlasti traže Einhorna, koji je utočište pronašao u Srbiji. Još uvek nije jasno da li će se Einhorn vratiti u Izrael na ispitivanje, prema informacijama iz “Haareca”.
Prema istrazi, nakon što je pokušaj Netanjahuovog portparola Eli Feldštajna da poverljive materijale prosledi novinaru Kanala 12 bio blokiran izraelskom cenzurom, Urič je navodno dao instrukcije da se informacije dostave Einhornu, koji ih je zatim prosledio listu “Bild”.
Sprečeno daljnje curenje poverljivih informacija
U zajedničkom pismu izraelske obaveštajne službe Šin Bet i policija navode da su hapšenja ključnih osumnjičenih “sprečila daljnju krađu poverljivih materijala i onemogućila otkrivanje informacija koje bi ugrozile nacionalnu bezbednost tokom ratnog stanja”. Među dokumentima koji su procurili nalazili su se i materijali koji su sadržali osetljive političke informacije o drugoj bliskoistočnoj zemlji.
Curenje informacija sa političkim ciljem
Prema izraelskom javnom servisu KAN, Feldštajn je Netanjahua upoznao s dokumentom koji se odnosi na pregovore s Hamasom pre nego što su informacije procurile. Pet dana kasnije, “Bild” je objavio dokument. Netanjahuov ured negirao je povezanost s curenjem informacija, tvrdeći da je premijer za to saznao iz medija.
Istraga je otkrila da je jedan od dokumenata označen kao “strogo poverljivo” i da ga je Feldštajn dobio od vojnog oficira. Oficir je uhapšen i pod istragom je.
Prema istražiteljima, Feldštajnov potez imao je za cilj uticaj na izraelsko javno mnjenje, koje je zahtevalo razmenu zarobljenika s palestinskim otporom u Gazi. Opozicione stranke optužuju Netanjahua da je orkestrirao curenje informacija kako bi skrenuo pritisak sa svoje vlade i izbegao odgovornost za neuspeh u postizanju sporazuma o razmeni zarobljenika.
Sukob u Gazi i međunarodne optužbe
Izrael se već drugu godinu suočava s ratom u Pojasu Gaze, koji je započeo nakon napada Hamasa prošle godine. Ovaj sukob doveo je do smrtnog ishoda za gotovo 44.000 ljudi i ranjavanja više od 104.000. Izrael se takođe suočava s optužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih akcija u Gazi.