Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) suočava se s ozbiljnom finansijskom krizom nakon što su se Sjedinjene Američke Države, njen najveći donator, odlučile povući iz članstva i obustaviti gotovo svu inostranu pomoć. Zbog toga će SZO biti primorana da smanji budžet i broj zaposlenih, potvrdio je generalni direktor Tedros Adhanom Gebrejesus u internom mejlu zaposlenima, prenosi AFP.

Tedros je naveo da organizacija do 2025. godine ima manjak prihoda od skoro 600 miliona dolara, što je dovelo do predloga da se budžet za period 2026–2027. smanji za 21%, odnosno sa 5,3 milijarde na 4,2 milijarde dolara.

– Uprkos naporima, jedina opcija koja nam ostaje jeste smanjenje obima rada i broja zaposlenih, napisao je Tedros, dodavši da će se rezovi prvo primenjivati na centralu organizacije i višem menadžmentu, ali da će uticati na sve nivoe i sve regione.

Sjedinjene Države su ranije pokrivale čak 16,3% ukupnog budžeta SZO, a Trampova administracija je nakon povratka u Belu kuću nastavila proces povlačenja iz organizacije, uz obrazloženje da su sredstva nepravedno raspoređena i da je SZO pokazala pristrasnost prema Kini.

Tedros je upozorio da najnoviji rezovi SAD-a, kao i smanjenje razvojne pomoći drugim zemljama zbog povećanja vojne potrošnje, dodatno pogoršavaju situaciju u SZO i ostalim međunarodnim agencijama.

Očekuje se da će se efekti rezova uskoro osjetiti u misijama na terenu, kao i u podršci zemljama u razvoju, koje najviše zavise od pomoći ove organizacije.

Share.