Krajem 1990-ih, Island se suočavao sa ozbiljnom krizom među mladima – gotovo polovina 15-godišnjaka izjavila je da se opila barem jednom u proteklih mesec dana, svaki četvrti tinejdžer je svakodnevno pušio, a 17 odsto ih je već imalo kontakt sa kanabisom. Island je tada bio među vodećim zemljama Evrope po konzumaciji alkohola, cigareta i droga kod mladih.

Danas je situacija potpuno drugačija – manje od pet odsto mladih konzumira alkohol, pušenje je gotovo iskorenjeno, a upotreba droga je drastično smanjena. Ova transformacija nije bila rezultat jedne kampanje, već dugoročnog i sistematskog pristupa poznatog kao „Islandski model prevencije“, koji se danas širom sveta primenjuje pod imenom „Planet Youth“.

Psihologija iza uspeha

Temelj promene postavio je psiholog i istraživač Harvey Milkman, koji je još 1980-ih tvrdio da se mladi okreću porocima kako bi menjali svoja unutrašnja stanja – borili se protiv stresa, dosade i teskobe. Ako im društvo ponudi zdravije načine za postizanje tog efekta, prevencija postaje delotvorna.

Podaci kao osnova politike

Od 1997. Island je počeo sa godišnjim anonimnim istraživanjima među mladima kako bi pratio njihovo ponašanje, potrebe i rizike. Na osnovu tih podataka kreirane su precizne i ciljanje mere.

Stroge, ali podržavajuće mere

Vlada je u saradnji sa lokalnim zajednicama uvela zabranu noćnog izlaska za mlađe tinejdžere, strogo kontrolisala prodaju alkohola i cigareta, zabranila reklame za te proizvode i podsticala roditeljsku uključenost kroz „ugovore o ponašanju“.

Kultura izbora, a ne kazne

Najvažniji korak bio je masovno ulaganje u sportske, umetničke i društvene aktivnosti za mlade. Svako dete je imalo priliku da učestvuje u nekoj organizovanoj aktivnosti, a roditeljima su obezbeđena sredstva za članarine. Umesto da vreme provode na ulici, mladi su se bavili sportom, muzikom i kreativnim radom.

Lokalna fleksibilnost

Važno je istaći da nije postojala rigidna državna šema – svaka opština imala je slobodu da odluči koje aktivnosti će podržavati, u skladu sa lokalnim kontekstom i potrebama. Roditelji i nastavnici su bili uključeni u analizu podataka i kreiranje mera.

Merljivi rezultati

Do 2016. godine:

  • Alkohol pije manje od 5% mladih (sa nekadašnjih 42%)

  • Pušenje je palo sa 23% na 3%

  • Upotreba kanabisa pala sa 17% na 7%

Sve ovo postignuto je bez kazni, represije i stigmatizacije, već kroz podršku i uključivanje cele zajednice.

Izazovi i nova pitanja

Ipak, nova istraživanja pokazuju da iako manje mladih koristi kanabis, među onima koji ga ipak koriste raste broj onih koji to rade intenzivno. To ukazuje na potrebu za dodatnom prevencijom i ranom intervencijom.

Model za ceo svet

Danas je Planet Youth prisutan u više od 30 zemalja. Ključne lekcije koje Island prenosi svetu su:

  • Prevencija mora biti naučno zasnovana

  • Fokus nije na kažnjavanju mladih, već na kreiranju boljih izbora

  • Zajednica mora biti uključena u celini

  • Promena dolazi dugoročno, ali je održiva

Kako kaže Harvey Milkman:
„Decu ne popravljamo tako što popravljamo njih, već popravljamo okruženje u kojem rastu.“

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Email