ZEMLJE grupe G20 trebalo je da se dogovore oko poreza za superbogate. Međutim, dve zemlje su blokirale dogovor: SAD i Nemačka. Upravo u Nemačkoj broj osoba koje spadaju u ovu grupu konstantno raste, piše Deutsche Welle.
Na kraju je sve završilo ublaženom i neobavezujućom izjavom: „Uz puno poštovanje poreske samostalnosti pojedinih zemalja, potrudićemo se da se jako bogate osobe efektivno oporezuju”. Uprkos tome, inicijator i domaćin susreta ministara finansija zemalja G20, brazilski ministar finansija Fernando Haddad, izrazio je zadovoljstvo i ovom neobavezujućom zajedničkom izjavom. „Borba protiv gladi, siromaštva, nejednakosti, kao i oporezivanje superbogatih, sada su na međunarodnoj ekonomskoj agendi što ukazuje na socijalno pravedniju i ekološki održiviju budućnost”, rekao je Haddad u petak uveče u Rio de Janeiru, nakon završetka susreta.
250 milijardi za borbu protiv gladi
Njegov optimizam se temelji na činjenici da je u završnu deklaraciju uopšte ušla ova rečenica. Koncept koji je predložila trenutno predsedavajuća zemlja grupe G20, Brazil, predviđa godišnje oporezivanje od dva posto na imetak najbogatijih. To bi, prema računici Brazila, donelo 250 milijardi dolara koji bi mogli biti potrošeni na globalnu borbu protiv gladi, sukoba i pandemija.
Porez bi „pogodio” samo grupu od oko, kako Reuters piše, 3.000 ekstremno bogatih širom sveta. Među njima su osobe poput vlasnika marke Tesla, Elona Muska, osnivača Amazona, Jeffa Bezosa, ili Francuza Bernarda Arnaulta, vlasnika serije luksuznih brendova. Svi oni se kreću oko granice od 200 milijardi dolara bogatstva.
Španija i Francuska za, SAD i Nemačka protiv
Predlog je brzo podelio zemlje grupe G20: dok su vodeće članice poput Francuske, Španije i Južne Afrike podržale brazilski predlog, SAD i Nemačka su uložile svoj veto. U Nemačkoj se najviše ovoj ideji protivi ministar finansija i šef Liberalno-demokratske stranke (FDP) Christian Lindner.
Ministarka razvojne pomoći Svenja Schulze (Socijaldemokratska stranka Nemačke SPD) pokazala je spremnost za razgovore o ovoj vrsti poreza. Ona je rekla kako je „svet postao nepravednije mesto” kada je u pitanju raspodela bogatstva i da je zato predlog Brazila „važan i ispravan”. Međutim, koalicioni partner socijaldemokrata, FDP, koji i inače slovi kao stranka zaštitnika bogatijih, je protiv.
Porast broja superbogatih
Upravo u Nemačkoj se beleži nagli porast tzv. superbogatih, pri čemu se podrazumevaju osobe s imetkom od preko 100 miliona dolara. U Nemačkoj se prošle godine broj superbogatih popeo na 3.300, što je 300 više nego godinu dana ranije. Nemačka je tako na trećem mestu iza SAD-a sa 26.000 superbogatih i Kine sa 8.300 osoba koje poseduju više od 100 miliona dolara.