Zemlja koja važi za najmoćniju ekonomiju Evropske unije sada je u dubokim problemima, zbog kojih su stanovnici sve pesimističniji.

Nemačka je za dlaku izbegla recesiju u trećem kvartalu, pokazuju zvanični podaci objavljeni u sredu, što je donekle olakšanje za najveću ekonomiju Evrope dok se suočava sa izazovima, piše CNN.
Bruto domaći proizvod porastao je za 0,2% u periodu od jula do septembra, zahvaljujući povećanju državne i potrošačke potrošnje, nakon kontrakcije od 0,3% u prethodna tri meseca, prema podacima Nemačkog saveznog zavoda za statistiku (Destatis). Destatis je revidirao podatke o BDP-u za drugi kvartal sa -0,1% na niže.
Nemačka ekonomija se prošle godine smanjila prvi put od početka pandemije kovid-19. Prognoze nisu mnogo svetlije: Međunarodni monetarni fond predviđa nulti privredni rast ove godine, što predstavlja najslabiji učinak među velikim ekonomijama.

Folksvagen kao ogledalo krize

Veliki pad profita u Folksvagenu dodatno je pojačao loše vesti o ekonomskom rastu. Problemi sa kojima se suočava nemačka ekonomija ogleda se u krizi kod najvećeg proizvođača u zemlji, koji je najavio da bi mogao prvi put u svojoj 87-godišnjoj istoriji da zatvori fabrike u Nemačkoj i otpusti hiljade radnika.

Folksvagen je u sredu saopštio da je operativni profit za devet meseci do kraja septembra pao za 21% u odnosu na prethodnu godinu, na 12,9 milijardi evra (14 milijardi dolara), pogođen slabim rezultatima glavnog brenda i troškovima restrukturiranja. Prodaja vozila opala je za 4% zbog posebno slabe potražnje u Kini, gde gubi tržišni udeo u korist lokalnih brendova električnih vozila.

Rezultati “pokazuju hitnu potrebu za akcijom u nestabilnom okruženju karakterisanom intenzivnom konkurencijom,” rekao je finansijski direktor Arno Antlic na konferencijskom pozivu sa analitičarima i novinarima, upozoravajući na “bolne” odluke.

“Nismo zaboravili kako da pravimo sjajne automobile,” nastavio je Antlic, ali je naglasio da troškovi u nemačkim operacijama kompanije “nisu konkurentni.”
“Stvari ne mogu da ostanu ovakve kakve su sada,” dodao je. Kompanija će nastaviti pregovore sa sindikatima i predstavnicima radnika u sredu i diskutovati o “mogućim zatvaranjima fabrika u Nemačkoj,” rekao je Antlic.

Folksvagen je kasnije u saopštenju naveo da će plate zaposlenih morati da budu smanjene za 10% kako bi se zaštitila radna mesta i obezbedila budućnost kompanije. Sledeća runda pregovora održaće se 21. novembra, a štrajkovi su mogući od 1. decembra ako se ne postigne dogovor.

Pesimizam u privatnom sektoru

Pogoršanje Folksvagenovih izgleda ukazuje na sve teže uslove u privatnom sektoru u Nemačkoj.
Prema istraživanju koje su prošle nedelje objavili S&P Global i Hamburg komercijalna banka, proizvodne i uslužne delatnosti ovog meseca beleže najveći pad zaposlenosti u poslednje četiri i po godine.

Poslovno i potrošačko poverenje su na niskom nivou.

“Najveća briga trenutno je veliki pesimizam u Nemačkoj,” rekao je Marsel Fracšer, predsednik Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja u Berlinu.
“Ova mentalna depresija, ovaj neverovatan pesimizam je možda najveća prepreka na kratke staze,” rekao je za CNN.

Izvor: Nova.rs

Share.