Vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les očekuje da će administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa zauzeti pozitivniji stav prema Srbiji, uz uvažavanje njene potrebe da riješi pitanje Kosova i Metohije.

Les smatra da će se nova američka administracija više angažovati u dijalogu Beograda i Prištine, s obzirom na to da je prva Trampova administracija “potvrdila vođstvo u dijalogu, nakon što je EU dokazala svoju nesposobnost da posreduje u pronalaženju rješenja”.

“Znamo da je predsjednik Tramp zainteresovan za rješavanje statusa Kosova kako bi spriječio Kinu i Rusiju da steknu uticaj u Srbiji i kako bi dozvolio američkim trupama na Kosovu da se vrate kući da bi zabilježio uspjeh u spoljnoj politici”, rekao je Les za Tanjug.

On je ocijenio da je u tom pogledu imenovanje Ričarda Grenela za izaslanika američkog predsjednika za specijalne misije snažan signal da su Sjedinjene Države spremne da ponovo preuzmu odgovornost.

Les ne vjeruje da će nakon izbora na Kosovu 9. februara doći do napretka u dijalogu, jer ankete pokazuju da bi Pokret “Samoopredjeljenje” Aljbina Kurtija mogao opet da pobijedi, što podrazumijeva nastavak politike odbijanja da se Srbima na sjeveru da autonomija i nastojanja da se sjever silom integriše, a zapadne vlade ubijede da prihvate Prištinu u međunarodnim institucijama.

On smatra da Trampova administracija neće pasivno prihvatiti taj politički stav, kao i da će pitanje razmjene teritorija “ponovo da se vrati na sto”.

“Očekujem da Trampova administracija odustane od Ohridskog sporazuma koji nije njena kreacija i mrtvo slovo na papiru. Umjesto toga, SAD će se fokusirati na centralno pitanje šta je Vladi Srbije potrebno od Kosova. Time će se ideja o podjeli ponovo staviti na sto, uz pitanje statusa Srba na jugu Kosova i Albanaca u Preševskoj dolini”, rekao je Les.

Ako vlada u Prištini odbije da sarađuje, Les smatra da će je Trampova administracija kazniti sankcijama, trgovinskim tarifama, povlačenjem pomoći i ulaganja i priskom, što bi Srbiji omogućilo da ostvari svoje pravo na sjeveru.

On dodaje da to ne znači da će Beograd biti oslobođen pritisaka.

“Ako Vlada u Beogradu odbije da sarađuje u političkom procesu koji na kraju zahtijeva od Srbije da se odrekne Kosova, onda i ona može da očekuje kaznu od Trampove administracije. Međutim, stvari vjerovatno neće doći do ove tačke”, rekao je Les.

Govoreći o Trampovom odnosu prema Evropi, Les ističe da će najvjerovatnije njegovi glavni ciljevi u Evropi biti da Evropljani preuzmu veću odgovornost za sopstvenu bezbjednost, olakšaju teret SAD i da se distanciraju od Kine.

“Takođe, Tramp će očekivati da Evropljani plate rekonstrukciju Ukrajine kada se borbe završe i da obezbijede njenu bezbjednost postavljanjem trupa na teren. Na bilateralnom nivou, Trampova administracija će vjerovatno biti manje naklonjena liberalnim vladama nego Bajdenova, a više konzervativnim, pod uslovom da ne djeluju protiv interesa SAD, tako što će se previše približiti Kini”, rekao je Les.

On je naveo da će biti mnogo manje naglaska na onome što diplomate nazivaju “vrijednostima”, odnosno zahtjevima od drugih zemalja da implementiraju demokratiju, ljudska prava i vladavinu prava, a više na promovisanju strateških interesa Sjedinjenih Država u pogledu bezbjednosti i prosperiteta.

“Mislim da će glavna promjena u svijetu 2025. biti okončanje borbi u Ukrajini, pošto SAD napuštaju politiku promovisanja sveobuhvatne pobjede Kijeva u korist dogovorenog poravnanja”, rekao je Les.

Share.
close