Francuska i Južna Koreja suočavaju se s ozbiljnim političkim previranjima koja prijete stabilnosti njihovih vlada i imaju globalne implikacije.
U Francuskoj, vlada premijera Michela Barniera suočava se s glasanjem o poverenju koje bi moglo rezultirati padom vlade. Ovo bi bila prva vlada koja bi na taj način bila smenjena u više od šest decenija. Premijer Barnier je pozvao na jedinstvo, dok se opozicija, uključujući Nacionalno okupljanje Marine Le Pen, zalaže za smenu zbog neuspešnih proračunskih reformi. Predsednik Emmanuel Macron, koji se vraća iz Saudijske Arabije, odbio je mogućnost ostavke. Situacija preti da ostavi politički vakuum u trenutku povratka Donalda Trumpa na vlast u SAD-u, produbljujući političke tenzije unutar Evropske unije.
Istovremeno, Južna Koreja je zahvaćena najtežom političkom krizom u poslednjih nekoliko decenija. Predsednik Yoon Suk Yeol proglasio je vanredno stanje, navodeći pretnje “protivdržavnih snaga”. Međutim, parlament je ovu meru jednoglasno odbacio, prisilivši predsednika da povuče dekret. Odluka je izazvala masovne proteste i zabrinutost među međunarodnim saveznicima, uključujući SAD i Rusiju.
Ove dve krize, iako različite, simbolizuju političku nestabilnost koja zahvata ključne demokratske zemlje, dok svet s pažnjom posmatra dalji razvoj događaja.