Nakon što je u hrvatskoj javnosti pokrenuto pitanje vraćanja migranata iz zemalja članica ЕU navodno “tajnim avio letovima” i upozorenja da Hrvatska postaje svojevrsni “hot spot”, a sve u skladu sa Uredbom Dablin III, Dojče vele (DW) piše da je plan Njemačke da u Hrvatsku bude vraćeno više od 16.000 migranata.
Dablinska uredba definiše da je za nekog konkretnog tražitelja azila nadležna ona zemlja članica Еvropske unije u kojoj je ta osoba prvi put stupila na tlo ЕU, odnosno tamo gdje je i prvi put bila registrovana.
Navodeći primjere određenih letova sa migrantima put Zagreba, DW piše da ti letovi nisu tajni i dodaju da je, na primjer, sredinom juna jedan takav „Dablin-let” organizovan iz Štutgarta. -Tada je službeno potvrđeno da je on bio „krcat“ – u Zagreb je njime, između ostaloga, prebačena i jedna osoba protiv koje je u Bavarskoj bio pokrenut istražni postupak zbog sumnje u ekstremističko djelovanje. Taj strani državljanin je direktno iz istražnog zatvora bio prebačen na aerodrom u Štutgartu, odnosno vraćen u Republiku Hrvatsku – piše DW.
Navode da Njemačka želi da pojača tempo protjerivanja osoba koje nemaju pravo na zaštitu i dodaju da je ta zemlja u 2023., u skladu s Dablinom III htjela da deportuje 74.622 osobe u druge zemlje ЕU.
– Najviše zahtjeva za preuzimanjem tražitelja azila Nijemci su u prošloj godini poslali Hrvatskoj (16.704) i Italiji (15.749) – u većini slučajeva još uvijek bez uspjeha. Iako su doduše druge zemlje ЕU pristale na preuzimanje oko 55 .000 tih „Dablin-slučajeva“, u cijeloj 2023. iz Njemačke je u njih deportirano samo 5.053 ljudi – potvrdio je Savezni ured za migracije i izbjeglice (BAMF), prenosi DW.
Dodaju da je u prvoj polovini prošle godine Njemačka, po navodima BAMF-a, drugim članicama ЕU poslala zahtjeve za prihvatom oko 40.000 migranata.
U 25.000 slučajeve one su pristale na prihvat tih osoba piše DW i dodaje da je u praksi u prva dva kvartala tekuće godine deportovano samo oko 3.500 osoba.
Italija se, na primjer, generalno protivi prihvatu osoba deportovanih iz Njemačke, a Rim očigledno ne želi da mijenja taj kurs do stupanja na snagu novog Pakta ЕU o migracijama i azilu 2026.
Cilj tog pakta je bolja zaštita (često) previše propusnih spoljnih granica Unije.
-Hrvatske vlasti su po tom pitanju očito kooperativnije od italijanskih. O povratku azilanata u Hrvatsku je na primjer u nekoliko navrata bavarski ministar unutrašnjih poslova Joakim Herman (CSU) razgovarao sa hrvatskim kolegom Davorom Božinovićem (HDZ) – navodi, između ostalog, DW.