O uvođenju nulte stope poreza na osnovne životne namirnice ponovo će krajem ovog mjeseca pričati u Sarajevu i to u Domu naroda Parlamenta BiH, a apsurd je što će pred delegatima biti zakon koji je važio do kraja prošle godine i koji, dakle, više nije primjenjiv.

Naime, na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH, koja je zakazana za 28. mart, je i izvještaj Zajedničke komisije oba doma Parlamenta BiH o usaglašavanju teksta Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV). U tom dokumentu stoji da se komisija usaglasila da bude uvedena nulta stopa poreze na hranu, odnosno viša stopa od 22 odsto na luksuz.

– Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana nakon objavljivanja u “Službenom glasniku BiH”, a primjenjivaće se do 31. decembra 2022. godine – stoji u izvještaju Zajedničke komisije oba doma Parlamenta BiH.

Delegat u Klubu Srba Doma naroda Snježana Novaković Bursać (SNSD) rekla je da je pomenuti zakon predložen prošle godine kada je cijeli svijet bio u panici usljed ubrzanog rasta cijena i nepredvidivosti na svjetskom tržištu.

– Imajući na umu da se situacija polako stabilizuje kada je riječ o cijenama mislim da mi u ovom trenutku treba da stabilizujemo svoja postupanja i samim tim javne finansije i sve ostalo. Takvi zahvati, koji su privremenog karaktera, a koji mogu da uzdrmaju javne finansije mislim da nisu dobro došli i nisu kvalitetna rješenja – kazala je “Glasu Srpske” Novaković Bursać.

Sama odredba u zakonu da on važi do 31. decembra prošle godine Novaković Bursać ističe da znači da je zakon neprimjenjiv.

– I samim tim je prošlost, nešto što je nemoguće prihvatiti. Kada je nešto u parlamentarnoj proceduri mora, kao i taj zakon, dobiti neki epilog – završila je Novaković Bursać.

Njen kolega u Klubu Srba Želimir Nešković (SDS) je s druge strane za predložena rješenja, jer bi uvođenje nulte stope poreza na osnovne životne namirnice donijelo i jeftiniju hranu na domaćem tržištu.

– Sada se postavlja pitanje funkcionalnosti predloženog zakona, jer je u njegovom tekstu navedeno da važi do kraja prošle godine. Sam zakon će vjerovatno imati potrebu za nekim novim procedurama. U konsultaciji sa poslanicima SDS-a, PDP-a i pokreta “Za pravdu i red” u Predstavničkom domu dogovorićemo se o daljim aktivnostima za taj akt – rekao je “Glasu” Nešković.

Izmjene Zakona o PDV-u, a kojim je predviđeno uvođenje nulte stope poreza na osnovne životne namirnice predložen je u BiH još početkom marta prošle godine kao odgovor na inflaciju. Pored toga akta predložene su bile i izmjene Zakona o akcizama, odnosno ukidanje nameta na gorivo, ali i taj zakon je u parlamentarnoj proceduri i još nije dobio epilog.

MMF, UIO

Po pitanju smanjenja stope PDV-a, ali i ukidanja akciza nedavno su se oglasili i u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) te iznijeli stav da su protiv predloženih rješenja. Pored toga, i iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u više nevrata su tokom prošle godine poručili da predložena rješenja nisu dobra, da su političkog karaktera te da im je potrebno najmanje šest mjeseci da bi se prilagodili sprovođenju izmjena Zakona o PDV-u.

Share.