in

Vrijeđanje Srba podveli pod slobodu govora

Odluka krnjeg Ustavnog suda BiH da “povreda ugleda Republike Srpske i njenih naroda”, odnosno otvoreno vrijeđanje i širenje mržnje ne može predstavljati krivično djelo, vrhunac je cinizma, ali je i opasna poruka te novi bačeni “kamen” na Srpsku i ljude koji u njoj žive.

Kaže ovo za “Glas Srpske” profesor međunarodnog prava Srđan Perišić komentarišući nedavnu odluku ovog pravosudnog tijela koji je, i pored toga što radi u krnjem sastavu bez srpskih sudija, nastavio sa radom razmatrajući apelaciju zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Denisa Zvizdića.

Perišić kaže da, ako izuzmemo to što ovaj sud ne može funkcionisati u sadašnjem sastavu i donositi odluke bez srpskih sudija, više nego interesantno jeste to što je ovaj zakon osporen samo u dijelu koji se odnosi na član 280a, a u kom se navodi da će svaka povreda ugleda Republike Srpske i njenih naroda biti tretirano kao krivično djelo.

– Po toj njihovoj logici sve ono što su u nekom proteklom periodu govorili pojedini bošnjački zvaničnici, ali i pojedini vjerski službenici, nazivajući Srbe i Srpsku svakakvim pogrdnim imenima, predstavlja slobodu govora, a još je gore to što oni navode da ovaj navodno sporni član nije u skladu sa evropskim konvencijama – istakao je Perišić.

Smatra i kako je ovo više nego loša poruka, ali i jedna vrsta dozvole da se s tim omalovažavanjem Srpske može nastaviti, kako bi se cementirao koncept da je u BiH stradao samo jedan narod te da jedino on ima pravo na pravo i pravdu, dok su drugi “narod drugog reda”.

– To što su samo ovaj član proglasili spornim pokazuje mnogo toga, da je ovaj sud moćna poluga u sprovođenju degradacije Srpske i svega što ona predstavlja srpskom narodu koji u njoj živi. Nije to nimalo slučajno. I onda nas te iste demokrate kritikuju kada ukažemo na tako nešto – navodi Perišić.

Smatra i da je obrazloženje ovog suda – “da miješanje u slobodu izražavanja nije neophodno u demokratskim društvima”, više nego smiješno, jer sloboda govora ne može biti nešto što potiče na mržnju, diskriminaciju i utiče na širenje netrpeljivosti, ali i razdora, a što na kraju može imati za posljedicu i podrivanje mira i stabilnosti u BiH.

Navodno sporni član

Krnji Ustavni sud je nedavno osporio član 280a Krivičnog zakona Srpske u kom stoji da će biti kažnjeno svako lice koje “javno izloži poruzi, preziru ili grubom omalovažavanju Republiku Srpsku, njenu zastavu, grb, amblem ili himnu”. Navedeno je i “da će kažnjivo biti ukoliko neko Srpsku označi kao agresorsku ili genocidnu tvorevinu ili njen narod agresorskim ili genocidnim”. Na kraju je navedeno da od ove vrste odgovornosti neće biti imuni ni zvaničnici, odnosno službena ili odgovorna lica koja rade u institucijama vlasti ili organu koji se finansira iz javnog budžeta.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije oglasilo se o napadu na Bikovića

Novac peru u poslovima s nekretninama