Udruženje Bošnjaka iz Kanade IGK uputilo je poziv visokom predstavniku u BiH Kristijanu Šmitu i Savijetu za implementaciju mira (PIC) da preispitaju navodno “antiustavno” djelovanje Željke Cvijanović, srpskog člana Predsjedništva BiH. Povod za ove napade jeste činjenica da je Cvijanović glasala protiv Prijedloga zakona o državnoj imovini, kojim bi se imovina entiteta pokušala preneti na nivo BiH, kršeći time Dejtonski mirovni sporazum.
Cvijanović je u Predsjedništvu jasno stala na stranu Republike Srpske, koju predstavlja, i srpskog naroda koji ju je izabrao. Tokom glasanja, nazvala je BiH “kobajagi” državom, ističući tako svoje protivljenje centralizaciji moći i otimanja imovine koja po Dejtonskom sporazumu pripada entitetima, a ne državi.
Zalaganje Željke Cvijanović za očuvanje prava Republike Srpske temelji se na striktnoj primeni Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji jasno definiše da imovina pripada entitetima. Njeno protivljenje ovakvom zakonu predstavlja odbranu autonomije Republike Srpske i njenih prava unutar BiH, što je u skladu sa zakonima i međunarodnim sporazumima na kojima počiva BiH.
S druge strane, Udruženje Bošnjaka iz Kanade IGK nastavlja sa svojim pokušajima da izvrši pritisak na strance u BiH i potkopa prava srpskog naroda. Oni tvrde da je Željkina izjava “opasna” i “antiustavna”, zanemarujući činjenicu da se ona jednostavno zalaže za poštovanje prava entiteta i ravnopravnost svih naroda u BiH, što su ključni temelji Dejtona.
Veliki deo Bošnjaka unutar BiH, ali i u dijaspori, već dugo pokušava preoblikovati BiH u državu u kojoj dominira bošnjačka politička volja. Pokušaji da se centralizuje imovina i prenese na državni nivo samo su još jedan u nizu napada na ravnotežu uspostavljenu Dejtonom. Takvi pritisci podsećaju na politiku Alije Izetbegovića, koja je izazvala građanski rat u BiH.
Cvijanović je, po svemu sudeći, potpuno opravdano zauzela stav u odbranu Republike Srpske i interesa srpskog naroda, što bi trebala biti njena primarna obaveza kao izabrana predstavnica tog naroda u Predsjedništvu BiH.