Prošlo je više od 30 dana kako je pred Apelacionim odjeljenjem Suda Bosne i Hercegovine, po žalbama odbrane Milorada Dodika i Tužilaštva BiH, održana javna sjednica u predmetu koji se vodi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita.
Činjenica da odluka Suda BiH još uvijek nije saopštena podigla je prašinu u javnosti, uz pitanja kada bi se to moglo dogoditi.
U međuvremenu, 4. jula je Milorad Dodik s advokatom Goranom Bubićem saslušan u Sudu, a po prijedlogu Tužilaštva BiH, ukinut mu je pritvor te odredio mjere zabrane obaveznog povremenog javljanja državnom organu, što je u Dodikovom slučaju policijska uprava u Laktašima gdje živi.
Ipak, iz Suda BiH su za Klix.ba pojasnili da ne postoji precizan rok za izradu drugostepene odluke nakon održane sjednice Apelacionog odjeljenja s obzirom da to nije propisano u Zakonu o krivičnom postupku.
U ovom slučaju neće biti zakazano javno izricanje presude, već će Apelaciono odjeljenje strankama u postupku i javnosti saopštiti svoju odluku.
Stoga, Sud će, “kada dođe vrijeme”, donesenu odluku poslati strankama i obavijestiti medije o kojoj vrsti odluke se radi.
Najveća zabuna u javnosti oko toga kada će presuda biti donesena nastala je jer se više puta spominjao datum 12. juli kao rok za njeno donošenje.
Kada je riječ o tome kakva će biti drugostepena presuda, mogući su razni scenariji. Sud može potvrditi prvostepenu presudu čime će ona postati pravosnažna. Protiv te presude nema više “redovnih pravnih lijekova”. Moguće je uložiti apelaciju pred Ustavnim sudom BiH. Ukoliko Ustavni sud BiH odbije apelaciju, onda se može uputiti apelacija pred Sudom za ljudska prava.
Može se desiti i da sud preinači prvostepenu presudu ako utvrdi da je činjenično stanje potpuno i pravilno utvrđeno. U tom slučaju moguće je preinačiti presudu, što znači da se kazna može umanjiti, ali i uvećati.
Ukoliko se kazna poveća onda se optuženik ima pravo žaliti trećestepenom vijeću pri Apelacionom vijeću Suda BiH.
Moguće je i da Sud ukine presudu i zakaže glavni pretres, što znači da će se optuženom ponovo suditi pred vijećem Apelacionog odjeljenja Suda BiH.
Sud BiH je 26. februara izrekao prvostepenu presudu predsjedniku Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku kojom je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke dužnosti predsjednika RS-a.
Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske, oslobođen je optužbi koje su se odnosile na objavljivanje spornih zakona i ukaza u službenom biltenu tog entiteta.
U žalbama je Dodikova odbrana tražila oslobađanje, a Tužilaštvo veću kaznu za Dodika, a za Lukića preinačenje presude u osuđujuću ili vraćanje na novi postupak.
Dodik je proglašen krivim jer je od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Dodik i Lukić nisu se pojavili na ročištu pred Apelacionim vijećem Suda BiH, što nisu bili obavezni po zakonu.