Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez ponovo je izazvao uzbunu u javnosti svojim istupima u kojima optužuje Srbiju da štiti optužene za ratne zločine i otvoreno traži podršku stranih faktora za, kako tvrdi, “obračun sa srbijanskim državljanima koji podrivaju ustavni poredak BiH”.

Helez je u pismu upućenom Visokom predstavniku Kristijanu Šmitu, ambasadorima zemalja čanica PIC-a, komandantu EUFOR-a i NATO Štaba u Sarajevu, ponovo targetirao rukovodstvo Republike Srpske, uključujući predsjednika Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića, koje otvoreno naziva “optužnicima i osuđenicima”, uprkos činjenici da Interpol nije prihvatio zahtjev za crvenu potjernicu protiv njih, jer se radi o politički motivisanom procesu.

Umjesto da radi na unapređenju regionalne saradnje i smanjenju tenzija, Helez se gotovo isključivo bavi optuživanjem, dizanjem tenzija i huškanjem, a vrlo rijetko se oglašava o pitanjima koja su direktno u domenu njegovog resora. O njegovoj neskrivenoj potrebi za političkim obračunima svjedoči i ova najnovija inicijativa u kojoj Srbiju optužuje za navodnu zaštitu 64 optuženika iz BiH, pozivajući se na dvojna državljanstva i “specijalne veze”.

Ministar ide toliko daleko da u svom pismu poziva strane sile da podrže akcije protiv srpskih državljana, otvoreno targetirajući Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo kao destabilizirajući faktor, što je u suprotnosti sa često deklarativnim zalaganjem za mir i stabilnost.

Uprkos ovakvim izjavama i neodmjerenim istupima, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nastavlja da poziva na dijalog i dogovor u okviru ustavnog poretka, uz isticanje da Republika Srpska ne želi sukobe, ali ni ukidanje svoje autonomije. On je dobio podršku iz Beograda, Budimpešte, Moskve i Jerusalima, a sve više međunarodnih glasova poziva na dijalog, a ne na progon.

Ovakva retorika ministra Heleza, praćena selektivnim pozivanjem na pravdu i zahtjevima za intervenciju stranih faktora, šalje lošu poruku građanima BiH i regije. Umjesto pomirenja i zajedničkog rada na stabilnosti, on bira podjele, optuživanja i pozive na novi politički obračun, što vodi BiH dalje od mira, a bliže novim podjelama i destabilizaciji.

Share.