Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić ponovo je izazvao buru reakcija skandaloznom izjavom u kojoj je političarima, ali i građanima Republike Srpske poručio da, ukoliko biraju Srbiju prije BiH, mogu napustiti zemlju i preseliti se u Srbiju.

U svom najnovijem istupu, Komšić je kritikovao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, aludirajući na njegove izjave o kupovini nekretnina u Istočnom Sarajevu od strane građana Sarajeva. Komšić je ovu pojavu predstavio kao dokaz da se „niko ne boji Dodika i njegovog klimavog režima“ te da je međuentitetska linija “provizornog karaktera”.

Međutim, ono što je izazvalo najveću pažnju i osudu javnosti jeste dio izjave u kojem Komšić otvoreno poručuje političkoj eliti iz Republike Srpske, ali i građanima srpske nacionalnosti, da ukoliko smatraju Srbiju svojim prioritetom, mogu napustiti Bosnu i Hercegovinu i otići preko granice u Srbiju.

“Između Bosne i Hercegovine i Srbije, politička elita Republike Srpske radije bira Srbiju. To je njihov izbor, a mi im možemo poručiti da je izlaz iz Bosne i Hercegovine u pravcu Srbije, na graničnim prijelazima, na istoku zemlje – na Rači, Karakaju i slično”, rekao je Komšić, implicirajući da svi oni koji su lojalni Srbiji treba da napuste BiH.

Politički skandal i napad na srpski narod

Komšićeva izjava izazvala je ogorčenje među političarima i građanima Republike Srpske, koji su ovaj njegov istup doživjeli kao otvoreni napad na srpski narod i njihovo pravo da biraju vlastite političke i kulturne prioritete. Ovakav ton dolazi u trenutku kada BiH pokušava da očuva stabilnost u složenim političkim okolnostima, a ovakve poruke samo dodatno produbljuju podjele.

Politički analitičari ocjenjuju da je Komšić svojim riječima faktički poručio da građani srpske nacionalnosti koji imaju bliske veze sa Srbijom nisu poželjni u BiH, što je nedopustivo u demokratskom društvu. Ovakav pristup ne samo da podstiče tenzije, već i narušava odnose između konstitutivnih naroda u BiH.

“Komšićeva poruka je jasna – svi koji se ne slažu s njegovom vizijom BiH treba da je napuste. To je neprihvatljivo i direktan udar na prava jednog od konstitutivnih naroda”, rekao je jedan od političara iz Republike Srpske.

Selektivna tolerancija i dvostruki aršini

Zanimljivo je da Komšić ne problematizuje činjenicu da se bošnjački političari i građani često oslanjaju na veze sa Turskom, te da mnogi politički lideri u Sarajevu otvoreno ističu vezanost za Ankaru, dok istovremeno osuđuje veze Republike Srpske sa Srbijom.

Njegova izjava, umjesto da doprinese pomirenju i razumijevanju unutar BiH, dodatno je zaoštrila političku atmosferu i pojačala osjećaj nepovjerenja među narodima.

Ostaje da se vidi da li će međunarodna zajednica i zvaničnici u Sarajevu reagovati na ovu neprimjerenu i opasnu retoriku, koja se može tumačiti kao poziv na političko i etničko čišćenje u savremenom kontekstu.

Share.