U Beogradu i Zagrebu postoje ulice koje nose ime po gradu Bijeljini, otkrivajući zanimljive aspekte urbanog planiranja i toponimije u bivšoj Jugoslaviji.
Bijeljinska ulica u Beogradu se nalazi u naselju Borča, deo opštine Palilula. Ova gradska četvrt poznata je po svojoj raznovrsnoj infrastrukturi i urbanom razvoju. U blizini se mogu pronaći ulice sa nazivima koji reflektuju različite geografske pojmove, poput Rogatičke, Kikindske i Melanačke. Ovaj fenomen ukazuje na kulturnu povezanost i nasleđe tog područja.
Na drugoj strani, B(i)jel(j)inska ulica u Zagrebu, smeštena u naselju Rudeš, donosi dvosmislenost koja intrigira prolaznike. Natpisi sugerišu da se radi o „Bijeljinskoj ulici“, dok pločice sa kućnim brojevima pokazuju naziv „Bjelinska ulica“. Istraživači smatraju da je ispravan naziv „Bijeljinska“ i da ova ulica nosi ime po gradu Bijeljini, u Bosni i Hercegovini, čime se dodatno naglašava povezanost sa tim mestom.
Ova ulica, koja se proteže u pravcu istok-zapad, neuobičajena je za Rudeš, a njen širok profil ističe je među okolnim ulicama. Zanimljivo je da saobraćaj kroz nju nije učestao, što doprinosi mirnoj atmosferi koja privlači porodice. Na zapadnom kraju B(i)jel(j)inske ulice, blizu raskršća sa Vlašićkom, nalazi se i neobično suženje – rezultat gradnje porodične kuće koja je sagrađena gotovo nasred ulice.
Ova imena ulica ne predstavljaju samo geografske oznake, već odražavaju bogatu kulturnu i istorijsku pozadinu zajednica koje su se preselile u Beograd i Zagreb. Mnoge porodice su zbog rata i ekonomskih prilika napustile svoje domove, ali su zadržale vezu sa mestima iz kojih potiču kroz nazive ulica.
Ulice kao ogledalo identiteta
Istraživanje imena ulica može pružiti dubok uvid u istorijske, političke i kulturne promene u regionu, kao i u način na koji se identiteti razvijaju i transformišu. Ove ulice, stoga, ne služe samo kao prostorne oznake, već pričaju priču o kulturnom nasleđu i migracijama koje su oblikovale današnji Beograd i Zagreb.