Više od 70 pijanih pješaka prespavalo je tokom prošle godine u dobojskoj policijskoj stanici.
To je objašnjavaju, dvostruko više nego prethodnih godina. Teturanje prilikom hoda prvo je što uoče dok patroliraju gradom, a onda slijedi testiranje.
“Kada se kreće kolovozom tada se alkotestira i kada se utvrdi da ima preko 80g/kg lišava se slobode i izriče novčana kazna od 100 maraka i zadržava se do otrežnjenja ili do 12 časova“.
Pojedini su odbili alkotestiranje, ali su prošli isto. Građani kažu, treba da se zapitamo zašto su ove brojke u porastu.
“Svakako iznenađuje, to je neprimjereno, po ulici hodati u pijanom stanju prelaziti pješački svata nešto“, “Ništa me ne iznenađuje ovdje ništa”, “Nije mi iznenađujuće ali bih daleko više volio da kažnjavaju vozače pijane. Mene ne čudi, u ovakvoj situaciji jednog kako bih rekao beznađa ljudi pribjegavaju alkoholizmu”, kažu građani.
Pijani pješaci jednak su problem za bezbjednost saobraćaja kao i vozači. Prave problem i sebi i savjesnim vozačima. Crna brojka je strahuje policija mnogo veća.
“Tako da bi apelovao jednaka opasnost kao i ovih vozača koji pod uticajem alkohola upravljaju vozilom apelovao bih na pješake kao što kaže načelnik Zarić taksi svim kad već pijete”, kaže Slobodan Radinković, načelnik PU Doboj.
Među alkoholisanim pješacima bilo je i žena, koje su sve češće i počinioci porodičnog nasilja. Godina kaže policija nije samo po tome bila atipična. Automafija se primirila, ali su aktivirali kradljivci struje.