Jutarnje ispijanje šoljice kafe za mnoge je svakodnevna rutina, ali bi to moglo da postane pravi luksuz zbog neprestanog rasta cijena sirovine, što, između ostalog, ugostitelji već osjete prilikom usluživanja gostiju, koji su prije poskupljenja uz ovaj napitak obavezno još nešto naručivali.

Cijena zrna “arabike” porasla je za 34 odsto u posljednjih mjesec dana dostigavši istorijski rekord. Osim “arabike”, poskupjela je i “robusta” za 23 odsto, a na turbulentna dešavanja na međunarodnim tržištima najviše utiču, kako prenose svjetski mediji, vremenske prilike, geopolitičke okolnosti i berzanske špekulacije.

Novi rast cijene kafe, prema riječima zamjenika predsjednika i člana Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka” Gorana Kurtinovića, samo je kap koja će preliti čašu. Kurtinović je istakao da kafa na tržištu nikada nije bila skuplja.

– Kilogram domaće kafe je između 25 i 30 maraka, a da ne pričam koliko košta ona koju koriste ugostitelji, koji su u strahu da taj rast cijena stanovništvo neće moći da isprati. Mi to već, u jednu ruku, i osjetimo u smislu da gosti više ne piju dvije kafe, nego jednu. Prije samo nekoliko mjeseci gosti su uz nju obavezno naručivali i sok, kiselu vodu ili neko drugo piće, a sada uz kafu traže samo čašu vode – istakao je Kurtinović.

Dodao je da se cijena šoljice kafe u lokalima kreće od dvije do četiri KM, dok je sve izvjesnije da će u narednim mjesecima ona ići za marku nagore.

– Koliko će koštati kafa u nekom lokalu, ne zavisi samo od cijene sirovine na tržištu nego i od troškova poslovanja koji, takođe, iz dana u dan rastu – kazao je Kurtinović.

S obzirom na standard građana, on kaže da ugostitelji izbjegavaju znatnije poskupljenje kafe, zbog čega na drugim stavkama pokušavaju da namire razliku.

Da situacija na tržištu kafe nije nimalo sjajna, potvrdio je i direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške Momčilo Banjac koji za “Glas Srpske” kaže da je cijena za godinu dana otišla skoro duplo.

– Kilogram u našoj pržionici je prošle godine u ovo doba bio 16 maraka. Od idućeg mjeseca idemo sa novim cijenama kafe. Kilogram će kod nas umjesto 25 od marta koštati 28 KM. To je ono minimalno sa koliko smo mogli da idemo, jer je zbog lošeg roda sirovine generalno sve manje. Stabilizacija će biti jako teška i ne očekuje se prije 2026. godine – kazao je Banjac.

Dodao je da nema dana da cijena kafe ne poraste i na svjetskom nivou ona je probila sve rekorde.

– Ljudi koji rade sa kafom, bez obzira na to da li su to male ili velike firme, su u šoku i svi loše posluju – rekao je Banjac koji prognozira da će, kako dani i mjeseci budu odmicali, kafa biti sve skuplja.

STATISTIKA

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna cijena kilograma mljevene kafe, koja se koristi u domaćinstvima, u novembru 2020. godine iznosila je 12,88 maraka. Da se radi o značajnom skoku, govori podatak statističara da je krajem prošle godine kilogram kafe u prosjeku koštao 22,64 KM.

Share.