PRIJEDOR, BANJALUKA – Posao u Republici Srpskoj tokom devet mjeseci ove godine pronašle su 34 osobe sa invaliditetom, a na evidenciji nezaposlenih se vodi njih još 1.119.

Najviše osoba sa invaliditetom ove godine pronašlo je posao kod poslodavaca, odnosno na taj način sada za svoj hljeb zarađuje 16 osoba, za šta je izdvojeno 127.166,66 KM, dok je 12 osoba posao pronašlo samozapošljavanjem, a za to je obezbijeđeno 106.000 KM.

Takođe, kako za “Nezavisne novine” ističe Stevica Dronjak, direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske, tokom devet mjeseci ove godine šest osoba započelo je s radnim angažmanom kroz komercijalna poljoprivredna gazdinstva, za koja je izdvojeno 44.000 KM.

Iako pozitivnih primjera ima, Dronjak ističe da se osobe sa invaliditetom često suočavaju sa brojnim izazovima prilikom zaposlenja.

“Glavni problemi su predrasude poslodavaca, nedostatak infrastrukture ili njena neprilagođenost, kao i neprilagođenost radne sredine. Veliki problem predstavlja i nedovoljno obrazovanje, ili nedostatak adekvatne obuke koja bi ih pripremila za tržište rada. Nažalost, problem je i neinformisanost poslodavaca i osoba sa invaliditetom o pravima definisanim zakonom, a koja se realizuju putem Fonda”, navodi on za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, s druge strane, ono što predstavlja olakšavajuću okolnost jesu subvencije, poreske olakšice za poslodavce, te generalno finansijski paketi koje Fond može da ponudi, a koje bi motivisale i olakšale rad i zaradu, kako osobi sa invaliditetom, tako i poslodavcima.

Jovica Gajin, sekretar Udruženja paraplegičara regije Banjaluka, ističe da se i na ovom polju preslikava stanje u društvu kad je riječ o zapošljavanju uopšte.

“Popravljanjem toga u društvu, velika je pretpostavka da bi se, analogno tome, popravilo i stanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom po osnovu Zakona o zapošljavanju osoba sa invaliditetom”, navodi on za “Nezavisne novine”, dodajući da su upravo pojedini članovi ovog udruženja zaposleni na osnovu tog zakona.

“Što se tiče informacija u vezi sa zapošljavanjem osoba sa invaliditetom i da li se poslodavci odlučuju da ih zaposle, znam konkretne primjere gdje toga ima i iskustva su pozitivna. Mogu reći da je bilo i negativnih primjera, u smislu zloupotrebe od strane poslodavca, ali to se brzo otkrilo i postupilo se po zakonskoj proceduri. Lično mislim da je toga sve manje”, ističe on i naglašava da konkretno u ovom udruženju rade dvije osobe sa invaliditetom.

Kako navodi, jedna osoba je zaposlena u kancelariji u Banjaluci, a druga u kancelariji Udruženja u Gradišci.

Najveći iskorak u 2024. godini u afirmisanju poslodavaca iz realnog sektora Fond je, kako kaže Dronjak, postigao na različite načine, među kojima je i povećanje iznosa novčanog stimulansa za zapošljavanje osobe sa invaliditetom sa 4.000 KM na raspon od 7.000 do 13.000 KM, u zavisnosti od procenta invalidnosti osobe, kao i smanjivanje dokumentacije potrebne pri apliciranju za novčani stimulans i drugim aktivnostima.

U istom periodu prošle godine, prema podacima Fonda, posao je pronašlo 38 osoba sa invaliditetom.

Share.
close