BANjALUKA – BiH nastavlja da ruši sve rekorde kada je u pitanju izvoz oružja i municije, pa je tako za 11 mjeseci 2024. inostranstvu prodato ovih proizvoda u vrijednosti od 321,53 miliona KM, što je za skoro 114 miliona maraka više nego u istom periodu godinu ranije.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, raste i masa i vrijednost izvezenog oružja i municije iz BiH.
Prema njihovim podacima, Bi je za 11 mjeseci prošle godine nadmašila čitavu godinu ranije o pitanju izvoza ovih proizvoda namjenske industrije, jer je te 2023. godine inostranstvu prodato oružja i municije u vrijednosti od 241,14 miliona KM.
Prema podacima UIO, iz BiH je 2022. godine izvezeno ovih proizvoda u vrijednosti od 196,02 miliona, godinu ranije 192,87 miliona, a 2020. godine prodato je oružja i municije sa domaćeg tržišta u vrijednosti od 141 milion maraka.
S druge strane, primjetan je i rast uvoza oružja na domaće tržište, ali daleko manje vrijednosti u odnosu na izvoz. Tako je za 11 mjeseci 2024. godine na domaće tržište stiglo municije i oružja u vrijednosti od 32,96 miliona, a u istom periodu godinu ranije 18,96 miliona. Tokom čitave 2023. godine u BiH je uvezeno ovih proizvoda namjenske industrije u vrijednosti od 24,49 miliona KM, godinu ranije 24,69 miliona, a 2021. 13,02 miliona maraka. Kada je riječ o 2022. godini, na domaće tržište stiglo je oružje i municija u vrijednosti od 9,58 miliona maraka.
Direktor Tehničkog remonta Bratunac (TRB) Slavenko Ristić navodi da vlada velika potražnja za oružjem i municijom zbog ratnih sukoba u svijetu.
– Živimo u svijetu gdje međunarodna pravda ne postoji, Ujedinjene nacije su ujedinjeno ništa, te gdje su manje države, koje su zavisne od velikih država, prinuđene da se naoružavaju. Svjedoci smo rata između Ukrajine i Rusije, ali i žarišta u Sjevernoj Africi, na Bliskom istoku. Sve to prouzrokuje sve veću i veću potražnju za oružjem i naoružanjem – kazao je “Glasu” Ristić.
Navodi i da oni svoje kapacitete prilagođavaju tom trendu koji, na kraju krajeva, obezbjeđuje egzistenciju za zaposlene u preduzeću.
– Kada bi svi ratovi, recimo, sada stali, namjenska industrija i narednih 20 godina nastavila bi da radi da popuni sve lagere i skladišta koja su u posljednjih deset godina potrošena – naveo je Ristić i dodao da se TRB trudi da usvoji nove proizvode, te da idu na prijateljska tržišta, odnosno da se drže što dalje od sukoba u Ukrajini.
TRB, navodi on, izvozi svoje proizvode na Bliski istok, u Ujedinjene Arapske Emirate, Egipat, Sjevernu i Južnu Afriku, te druge zemlje.
Preduzeće TRB je u 2021. godini zajedno sa zvaničnicima Srpske najavilo da će graditi fabriku u Banjaluci ili njenoj okolini. Tada je bio plan da gradnja počne krajem te godine, ali to se do danas nije desilo.
– I dalje smo posvećeni tom projektu, jer ta fabrika trebalo bi da zaposli od 200 do 300 novih radnika u realnom sektoru. Bankarski sektor i kamatne stope nam nisu dozvolili da do sada uđemo u te rizike. Definisali smo lokaciju, odnosno moguće je da to ne bude Banjaluka. Trenutno su u opticaju grad na Vrbasu i Ugljevik, uzimajući u obzir potrebnu sirovinu. Oko 90 odsto sirovine dolazi iz Srbije, tako da nije isto voziti barut do Banjaluke ili do Ugljevika – kazao je Ristić koji očekuje da će TRB ove godine ući u projekat izgradnje nove fabrike na domaćem tržištu.
“Vihor” pobijedio i Amerikance
Slavenko Ristić naveo je da je oklopno vozilo “vihor”, koje je proizvedeno u Bratuncu, pobijedilo na svim testiranjima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
– Bili smo u konkurenciji sa kompanijama iz Amerike te mnogo jačim preduzećima od nas. Na to smo ponosni. Prvi kontingent vozila je isporučen. Nadamo se jednom ozbiljnom izvozu, odnosno više stotina vozila trebalo bi da izvezemo u narednom periodu prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima – kazao je Ristić.