Vlada Republike Srpske donijela je danas odluku kojom njemačku ministarku za evropske poslove i klimu, Anu Lirman, proglašava personom non grata na teritoriji Republike Srpske. Odluka je donijeta na telefonskoj sjednici, a Ministarstvu unutrašnjih poslova naloženo je da prilikom njenog eventualnog ulaska na teritoriju RS postupi u skladu s ovom odlukom i da je isprati van granica entiteta.
U saopštenju Vlade RS navedeno je da je ova mjera odgovor na, kako je ocijenjeno, “jednostrane i politički motivisane sankcije” koje su uvele Savezna Republika Njemačka i Austrija protiv najviših zvaničnika Republike Srpske – predsjednika Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića. Vlada je te sankcije ocijenila kao direktno miješanje u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine.
“U cilju zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama”, navodi se u saopštenju.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se tim povodom putem društvenih mreža, navodeći da je Ana Lirman “kradom došla u Banjaluku da bi se sastala sa svojim političkim pulenima” i izrazio očekivanje da će je policija “ubrzo ispratiti iz Srpske”.
Ovu posjetu planirao je PDP-ov poslanik Igor Crnadak, koji je, prema navodima iz Narodne skupštine RS, pokušao organizovati sastanak bez prethodne najave i bez poštovanja institucionalne procedure. Nakon što je Vlada RS donijela odluku o zabrani boravka Lirmanove, sastanak je otkazan, a Crnadak se, kako prenosi ATV, povukao iz prostorija svoje stranke bez obraćanja medijima.
U zvaničnom saopštenju Narodne skupštine RS istaknuto je da Generalni sekretarijat i nadležni odbori nisu bili informisani o planiranoj posjeti te da nisu zaprimili nikakav zahtjev, što je suprotno ustaljenim protokolima.
Ova odluka izazvala je različite političke reakcije u zemlji, dok opozicija optužuje vlast za urušavanje međunarodnog ugleda RS, a vladajući smatraju da je riječ o nužnoj mjeri zaštite političkog suvereniteta entiteta.