Još uvijek nema dogovora o najnižoj plati u Republici Srpskoj za narednu godinu, pa tako pitanje određivanja najniže plate ostaje i dalje jedno od ključnih ekonomskih i socijalnih izazova u Republici Srpskoj.

Tokom posljednjeg sastanka Еkonomsko-socijalnog savjeta nije postignut dogovor između Vlade, Saveza sindikata i Unije poslodavaca, što samo pokazuje koliko je teško usaglasiti suprotstavljene interese socijalnih partnera. Sindikati se zalažu za značajno povećanje minimalne plate kako bi se poboljšao životni standard radnika. Poslodavci i pojedini ekonomisti izražavaju zabrinutost zbog ekonomskih posljedica koje bi takva mjera mogla imati na već oslabljenu privredu. Zbog svega toga, ni novi sastanak Еkonomsko-socijalnog savjeta nije donio rješenje oko minimalca u Srpskoj.

Posljednje analize pokazuju pad industrijske proizvodnje i rast spoljnog deficita, što dodatno komplikuje mogućnost postizanja dogovora ekonomsko-socijalnog savjeta. Predstavnici radnika izračunali su da bi minimalac trebalo da kako kažu barem prati prehranu iz potrošačke korpe i iznosi 1.160 maraka. Ipak, spremni su da prihvate dogovor na 1.050 maraka. Poslovna zajednica smatra da najniži lični dohodak ne treba povećavati i da minimalac mora biti rezultat produktivnosti rada, a ne administrativna odluka. Vlada će dogovor čekati do nove godine. Premijer Radovan Višković nije optimista da će biti dogovora sindikata i poslodavaca.

U Privrednoj komori kažu da u ovom trenutku ne postoji niti jedan ekonomski ili bilo koji drugi logičan razlog da se najniža zarada u Republici Srpskoj povećava.

A kako bi pokušali riješiti ovo pitanje ranije je bilo riječi da se minimalne plate utvrđuju u okviru određenih djelatnosti. I tu su sindikat i poslodavci imali različita mišljenja. Iz Saveza sindikata Republike Srpske nisu bili raspoloženi za izjave, kažu da dogovora još uvijek nema. Ono što je izvjesno jeste da je povećanjem najnižeg ličnog dohotka smanjena siva zona i iznos plata u tzv. kovertama. Ipak podaci pokazuju da trećina zaposlenih radi za minimalac

Share.
close