Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je rekao da je podržavao da sjednica Skupštine Republike Srpske o vraćanju otetih nadležnosti bude održana baš u petak, 10. decembra, na dan kada su donesena “bonska ovlašćenja”.

“Ja sam gurao ovo na 10. decembar, da to bude na dan kada su donesena bonska ovlašćenja te 1997. godine. E, to bi trebalo da bude i dan kada ih rušimo. To je i Međunarodni dan ljudskih prava”, rekao je Dodik u završnoj riječi na tribini u Beogradu “Republika Srpska-vraćanje otetih ustavnih nadležnosti”.

On je rekao da je odlična teza, koja se mogla čuti na ovom skupu, da je BiH u stvari “prazna ljuštura”, a ne Republika Srpska te dodao da je Srpska u suštini država, iako nije međunarodno priznata, jer ima sve elemente državnosti, osim stolice u UN, a sve se činilo da ona bude srušena.

“Sve zavisi od nas, ne zavisi od tih velikih. Čak nije zavisilo ni kada su rigidno djelovali. Naravno, treba izbjeći njihove bombe, ali moramo da imamo predstavnike na sastancima koji mogu da izdrže takve tipove i onda sve može da bude na svom mjestu”, rekao je Dodik.

On je rekao da se sve svodi ne samo na politički, nego i na ljudski karakter, jer ako neko nema karaktera, onda će uraditi sve što mu kažu, ali ako ima karaktera i vjeran je interesima svog naroda, onda nema nikakvih bojazni.

Dodik je rekao da bi stvari izgledale daleko gore da se rukovodstvo Srpske nije u kontinuitetu suprotstavljalo nametanjima rješenja, te dodao da je Srpska stalno u nekoj odbrani.

“Imamo volje da iskažemo svoje opredjeljenje. Idemo dalje, ne možemo pasti. Kada god sam gubio na političkom planu, uvijek sam se nadao da će doći neki trenutak da ću to moći popraviti. Važno je samo da to ne survamo do kraja, a nismo se survali, jer nismo dali Ustav”, istakao je Dodik.

On je ponovio da svima predočava da u Ustavu piše da postoji i vojska Republike Srpske i Armija BiH, ali i da vojska jednog entiteta ne smije, ni pod kakvim okolnostima, preći na prostor drugog entiteta.

“Fino ćemo mi to njima predočiti, ima vremena, dok se malo ohlade. Sad su svi puni mišića. Stejt department, stara američka administracija sad vraća stari metod kao da se ništa nije dešavalo ovih godina”, rekao je Dodik.

On smatra da je bilo važno da uzvrati kada mu je nedavno prijećeno sankcijama i dodaje da to više nikoga ne može da prepadne.

“Mislim da moramo ostati okupljeni. Meni je žao što naša opozicija nije na ovom pitanju. Oni se nadaju nečemu, nekim tamo pojedincima je važnije sada da se stvore uslovi u međunarodnoj zajednici da sklone Dodika, pa taman propala i Republika Srpska. To je dramatično i neprihvatljivo”, istakao je Dodik.

On je dodao da se to stalno ponavlja u srpskoj istoriji.

“Za razliku od njih, ja sam spreman. Kada bih sutra znao da je Republika Srpska postavljena na kolosijek gdje nema opasnosti, prvi bih rekao – izvolite dalje, ja sam dosta vukao ovih 15 godina”, rekao je Dodik, navodeći da se ne radi o borbi za vlast.

On je rekao da će štampana izlaganja sa današnjeg skupa podijeliti poslanicima parlamenta Srpske kada dođu na zasjedanje u petak.

Zahvalivši se učesnicima skupa, on je predložio da se i u Banjaluci održi ovakav, ali brojčano veći skup.

U svemu što je radio njemački građanin Šmit je – bivši

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je u Beogradu da je važna i nije nebitna vijest da građani u BiH više namaju visokog predstavnika, a da građanin Njemačke Kristijan Šmit nije visoki predstavnik već je u svemu što je radio – bivši.

“On je Kristijan Šmit – građanin Njemačke, bivši savezni ministar, bivši savezni poslanik, bivši evropski parlamentarac, on je sve bivši i ne može biti ništa sadašnji, posebno ne visoki predstavnik”, rekao je Dodik novinarima u Beogradu.

Upitan kako gleda na podatke da je Šmit u ratu u bivšoj Jugoslaviji pomagao Hrvate i hrvatsku vojsku, Dodik je rekao da ga Šmit ne zanima.

“On me ne zanima, jer on je niko ovdje. Samo jedno je važno – da postoji čovjek koji se lažno predstavlja. Ništa drugo ne postoji. Ne postoji visoki predstavnik, ne postoji njegova mogućnost da djeluje. Ako nema visokog predstavnika nema ni kancelarije, nema ni OHR-a, jer Dejton kaže da Savjet bezbjednosti UN imenuje visokog predstavnika, da formira svoju kancelariju,a ako nema visokog predstavnika nema ni kancelarije”, precizirao je Dodik.

Prema njegovim riječima, Šmit će sada vjerovatno lagati i neće se tek tako povući.

“Pogotovo ne mogu izgubiti zbog neke male Republike Srpske i sada se povući i reći: ‘Izvinite nismo mislili ozbiljno’. Ali ako mi pristanemo da prihvatimo njihove naloge, onda smo beznačajni, onda ne postojimo”, rekao je Dodik.

Upitan da li se “visoki predstavnik” služi niskim udarcima, Dodik je ponovio da visokog predstavnika nema, a da Srpska ne osjeća te udarce.

“Visoki predstavnik ne postoji. Dejtonskim sporazumom, aneksom 10 piše da on mora biti imenovan relevantnom rezolucijom Savjeta bezbjednosti, a te rezolucije nema. Nedavno sam čuo da taj Šmit koji sebe predstavlja kao takvog hodao je kao nešto po Americi. I ja sam rekao da svrati na Ist River da uzme te dokumente da vidimo ko je, a nema dokumenata, naravno”, rekao je on.

Dodik je naveo da bi to bilo isto kao da on dođe i proglasi sebe za visokog predstavnika u NJemačkoj.

“Tako i on ovdje. Ima nekih ljudi koji aplaudiraju njemu, ali on nema formalnu mogućnost. Ovo je dobra stvar. Mi nemamo više visokog predstavnika. To je važna vijest, nije nebitna”, zaključio je Dodik.

Share.
close