BANJALUKA – Pitanje elektronskog identiteta i digitalnih sertifikata nije tehničko pitanje, nego pitanje suvereniteta, bezbjednosti i zaštite podataka građana Republike Srpske, poručio je lider SNSD-a, Milorad Dodik.

Digitalni identitet pitanje suvereniteta i bezbjednosti

„Zato nećemo dozvoliti da se pod izgovorom modernizacije zaobilaze zakoni, šire nadležnosti institucija kojima to ne pripada i otvara prostor za manipulaciju identitetima, pristup sistemima i podacima Republike Srpske“, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.

Kritike na račun izdavanja digitalnih sertifikata

Prema njegovim riječima, UIO je iskorišćena kao instrument takve centralizacije.

„Nezakonite aktivnosti na izdavanju digitalnih sertifikata bez jasnog pravnog osnova nisu nikakav tehnološki napredak, nego pokušaj da se kroz pravnu nesigurnost, mimo zakona i nadležnosti, na mala vrata uspostavi kontrola nad digitalnim identitetom građana i dodatno razvlasti Republika Srpska“, istakao je Dodik.

Republika Srpska će insistirati na ustavnim nadležnostima

Dodik je naglasio da će Republika Srpska insistirati da svaka oblast digitalne identifikacije bude uređena isključivo u skladu sa ustavnim nadležnostima.

„Svako ko pokuša da mimo toga uspostavlja kontrolu nad digitalnim identitetom građana, ulazi u zonu pravne nesigurnosti, političke zloupotrebe i direktnog udara na institucionalni poredak Republike Srpske“, navodi Dodik na mreži X.

Dodik je dodao da će institucije Republike Srpske podržati svaku odluku i svaki potez koji štiti pravnu sigurnost, podatke građana i pravo Republike Srpske da sama odlučuje o pitanjima koja joj po Ustavu pripadaju.

Poruka o digitalnoj budućnosti i očuvanju nadležnosti

„Digitalna budućnost da, ali nikada po cijenu otimanja nadležnosti Republike Srpske. Ne znam kako vam ne dosadi da iznova pokušavate isto – podvale, prevare i otimanje nadležnosti na mala vrata. Sa Republikom Srpskom vam to neće proći“, zaključio je Dodik.

Share.