U svojoj dugogodišnjoj karijeri nikada se nisam susreo sa ovakvim slučajem, da sud po svaku cijenu želi da ubrza postupak, narušavajući time osnovna ljudska prava optuženog i mnoge međunarodne konvencije koje govore o pravičnom suđenju.
ATV
Kaže ovo za “Glas Srpske” advokat Goran Bubić, koji pred Sudom BiH brani predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a komentarišući posljednju odluku ovog suda da ročište sa 25. pomjeri na 30. decembar iako je od strane odbrane ovom pravosudnom tijelu dostavljena medicinska dokumentacija da Dodik zbog narušenog zdravlja i postoperativnog oporavka nije u stanju da do daljeg prisustvuje suđenju.
– Na ovaj način mom klijentu onemogućeno je pravo na život i liječenje, što je jasno definisano Еvropskom konvencijom. Takođe, uskraćeno mu je i pravo na odbranu. Očigledno im se žuri da što prije osude predsjednika Dodika, pri tome ne vodeći računa o njegovom zdravlju. Zato sam nedavno i izjavio da, izgleda, nije cilj samo da se on osudi, već i sahrani – istakao je Bubić.
Pojašnjava i da je usmeno obaviješten od strane Suda BiH da je novo ročište zakazano za 30 decembar te da će tada, kako mu je pojašnjeno, biti održana statusna konferencija i glavni pretres. Navodi da mu nije jasno šta će tada biti predmet pomenute statusne konferencije. Pretpostavlja da će možda biti govora o vještačenju ljekarske dokumentacije.
– Statusne konferencije, inače, nisu predviđene da se organizuju i održavaju u toku suđenja, već samo na početku, kada se planira tok sudskog postupka, pa tu možemo saznati, recimo, koliko dokaza će izvesti tužilaštvo ili odbrana i koliko im je vremena potrebno za tako nešto. S obzirom na to da je suđenje već poodmaklo, zaista ne vidim svrhu održavanja iste – navodi Bubić.
Na pitanje šta očekuje od zahtjeva za izuzeće sudskog vještaka, doktora Harisa Vranića, koji je osporio navode iz otpusne liste i iznio neke svoje proizvoljne i paušalne medicinske ocjene, te li će biti traženo međunarodno vještačenje, Bubić pojašnjava da u članu 269. Zakona o krivičnom postupku stoji da vještačenje mogu sprovesti sud, ali i stranke u postupku, odnosno tužilaštvo i odbrana.
– Sud BiH će odlučiti o našem zahtjevu da odbaci vještačenje Vranića. Ukoliko to uradi, može odrediti novog vještaka. Ukoliko i on bude radio kao Vranić, da ignoriše stvarno stanje, odbrana će onda angažovati svog. To su neke proceduralne mogućnosti, ali vidjećemo šta će se na kraju desiti. Ono što je uradio Vranić stvarno je nedopustivo. On u svom izvještaju ima neke slike želuca i jednjaka skinute sa interneta, uz koje stoje površne i proizvoljne ocjene medicinskog stanja predsjednika Dodika koje nemaju nikakve veze sa stvarnim zdravstvenim stanjem. To je van svakih etičkih normi. On svoj stav bazira na dokumentu o prijemu Dodika u bolnicu. Kada mu je stiglo otpusno pismo, odlučio je da ga ignoriše, poručivši da ostaje pri svom stavu. Meni sve to liči na jednu lošu režiju – poručio je Bubić.
Ročište Miloradu Dodiku, koje je bilo zakazano za 25. decembar, odgođeno je za ponedjeljak zbog, kako je pojašnjeno, “objektivne nemogućnosti njegovog prisustva”. Saopšteno je i da je ovaj sud zaprimio medicinsku dokumentaciju, ali ne i kakav je njihov stav po zahtjevu odbrane za izuzeće sudskog vještaka Harisa Vranića. Predsjedniku Srpske i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Milošu Lukiću, inače, sude za “nepoštovanje odluka Kristijana Šmita”.