Saša Kresojević (34), Aleksandar Miletić (30) i Nemanja Kerezović (32) iz Banjaluke, optuženi za šverc kilogram kokaina, komunicirali su putem telefona preko “Telegram” aplikacije na kojoj su koristili različite pseudonime “Krajina” i “Mitar M.”.

Ovo se, kako je rekao tužilac Dalibor Vrećo, može zaključiti iz analize njihovih telefona koji su oduzeti tokom istrage kojom je utvrđeno da su komunicirali i na dan hapšenja.

Vještak Darko Sekulić utvrdio je da je telefon “ajfon8”, koji je koristio Kresojević, imao instaliran “Telegram” aplikaciju na kojoj je registrovan pod nadimkom “Krajina”. Prema riječima ovog vještaka, utvrđeno je da je taj korisnik u imeniku imao zapisana imena “Mitar M.”, “Kerez Novo” i “A. M.” sa kojima je komunicirao i 1. avgusta 2023. godine. Vještak nije mogao da forenzičkim alatom izvuče podatke s “Telegram” aplikacije već je, kako je pojasnio, na telefonu listao aplikaciju i fotografisao šta se vidi na displeju. Vještak Ognjen Mirković, koji je vještačio telefon oduzet od Miletića, pojasnio je da je u tom telefonu našao komunikacije putem vibera, “Vocapa” i “Telegrama”. Kako je naveo između ostalog pronašao je komunikacije korisnika “Mitar M.” i A. M. Vještak je takođe rekao da nije mogao da forenzičkim alatom izvuče podatke s pomenutih aplikacija, već da je koristio alat kojim radi takozvani “skrin šot”, odnosno presliku onog što se vidi na telefonu. Tokom obrazlaganja nalaza u sudu je prezentovano i nekoliko poruka između pomenutih korisnika. Tako u jednoj poruci korisnik “Krajina” piše korisniku A. M. “Privelo me u BL”.

Kresojevića, Miletića i Kerezovića, banjalučko Okružno tužilaštvo tereti da su od kraja jula pa do 1. avgusta prošle godine zajedno sa A. M. nabavili kokain radi dalje prodaje. Prema optužnici dogovor je bio da Kresojević od A. M. preuzme narkotike i odveze u Banjaluku i preda Miletiću i Kerezoviću radi dalje prodaje. U optužnici stoji da je Kresojević 1. avgusta 2023. godine od A. M., na nepoznatoj lokaciji izvan Banjaluke, preuzeo kokain neto mase kilogram, upakovan u paket oblika kvadra. Drogu je, kako piše, sakrio u posebno izrađeni skriveni prostor bunker, takozvani “štek”, u automobilu “audi A4”, sive boje, registarskih oznaka Srbije i prevezao drogu u Banjaluku. Kako dalje piše u optužnici, tu drogu su dan kasnije, 2. avgusta pronašli i oduzeli službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, prilikom pretresa “audija A4” u Banjaluci. Kresojević je uhapšen i određen mu je pritvor. Nakon pronalaska ovih narkotika banjalučka policija pokrenula je akciju “Omerta” kojom je on obuhvaćen, a u toj akciji je uhapšeno više osoba među kojima su pomenuti Miletić i Kerezović. Optuženi su poznati odranije policiji, a Aleksandar Miletić je u junu 2023. godine osuđen na četiri i po godine zatvora zbog pokušaja ubistva Siniše Blagojevića, vojnika Oružanih snaga BiH kome je na svadbi zabio nož u oko.

Prigovori

Odbrana optuženih naglašava da je vještačenje telefona urađeno mimo pravila i da je nezakonito. Advokat Saša Labotić istakao je da nije rađeno vještačenje kako zakon predviđa i da su vještaci radili radnje koje se mogu podvesti pod pretresanje telefona, a nisu imali naredbe za to. Istakao je da vještaci ne znaju razliku između pretresa i vještačenja telefona te da i ne vidi šta se sa ovim dokazima dokazuje.

Share.
close