Napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi u kojem je maloljetnik (15) ubio jednog policajca, a ranio drugog, okarakterisan je kao terorizam.

Prema prvim informacijama, maloljetni Elmir S. (15) je radikalno instruisani islamski vjerski fanatik.

”Nakon ubistva policajaca istražioci su došli do poruka u kojima je napadač Elmir S. naveo da su razlozi zbog kojih napada policiju `podržavanje cionista, želja za Evropskom unijom, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo šejha Jusufa Barčića (vođa i osnivač selefijskog pokreta u BiH koji je 2007. godine poginuo u saobraćajnoj nesreći u Tuzli)`”, otkriva izvor ATV-a.

Isti izvor navodi da napadač potiče iz porodice u kojima ima pripadnika vehabijskog pokreta, a sa istomišljenicima je često viđan u jednom kafiću u Bosanskoj Krupi. Da se radi o islamskom ekstremisti ukazuje i njegov Fejsbuk profil koji je prepun islamističkih obilježja.

Ovo je još jedan u nizu terorističkih napada u BiH koji su počinili radikalni islamisti. Dok stranci poput polupanog američkog ambasadora Majkla Marfija bruje o nekakvim kampovima u Republici Srpskoj, ni riječ ne izgovaraju o islamskom terorizmu u BiH.

Krenimo godinama unazad.

Napad u Sarajevu 2015. godine

U sarajevskom naselju Rajlovac, Enes Omeragić, radikalni islamista ubio pripadnike Oružanih snaga BiH Armina Salkića i Nedeljka Radića.

Nakon opsade kuće u koju se Omeragić sakrio, raznio se bombom. Omeragić je izvjesno vrijeme boravio i na ratištu u Siriji.

Napad u Zvorniku 2015. godine

Islamista Nerdin Ibrić napao je policijsku stanicu u Zvorniku. Ubio je jednog, a ranio dva srpska policajca.

Napadač je ubijen u razmjeni vatre, a taj teroristički napad okarakterisan je kao pucanj u Republiku Srpsku. Istraga je tada pokazala i da se Ibrić mjesecima prije napada družio s pripadnicima vehabijskog pokreta.

Napad u Sarajevu 2011. godine

Mevlid Jašarević izveo je oružani napad na američku ambasadu u Sarajevu pucajući iz automatskog oružja. Jašarević je bio povezan s radikalnim islamističkim grupama.

Napad je trajao pola sata, a Jašarević je savladan brzom akcijom specijalaca kada je i pogođen u nogu. Osuđen je na 15 godina zatvora, a istraga je pokazala da je Jašarević više puta boravio u poznatom vehabijskom uporištu u Gornjoj Maoči kod Brčkog.

Napad u Bugojnu 2010. godine

U junu 2010. godine, bomba je eksplodirala ispred policijske stanice u Bugojnu. Poginuo je jedan policajac, a ranjeno nekoliko osoba. Organizator napada je bio Haris Čaušević, radikalni islamista koji je bio prepoznatljiv po ekstremističkim stavovima.

Napad u Vitezu 2008. godine

U tržnom centru “Fis” Vitez je u oktobru u odjeljenju hipermarketa eksplodirala je nepoznata naprava od čega je poginuo radnik obezbjeđenja Zvonko Barbić.

Osmoro ljudi je povrijeđeno, a napad je označen kao terorizam.

Sud BiH je prvostepenom presudom osudio Suada Đidića na devet godina zatvora zbog toga što je napravio eksplozivnu napravu koja je eksplodirala 9. oktobra 2008. godine u poslovno-prodajnom centru “Fis”.

Amir Ibrahimi je za isto krivično d‌jelo osuđen na dvije godine zatvora, nakon što je pristao na nagodbu sa tužilaštvom i priznanja da je nepoznatu osobu uputio Suadu Đidiću da za njega napravi eksplozivnu napravu.

Napad u Mostaru 1997. godine

Smatra se da je napad u Mostaru 18. septembra 1997. godine počinjen prvi teroristički napad u poslijeratnoj BiH. Bomba je eksplodirala u zapadnom dijelu Mostara gdje su većinu činili Hrvati. U napadu je ranjeno 29 osoba, a pričinjena je velika materijalna šteta.

Kako je ranije objavljeno, istraga je utvrdila da su ovaj jezivi napad izveli Ali Hamad, Ahmed Zuhair, Saleh Nedal i Vlado Popovski, a dvojica napadača imala su direktne veze s Al Kaidom.

U pitanju je bomba s 30 kilograma TNT-a i MES-a, postavljena u vozilu golf.

Share.
close