Tokom ceremonije otvaranja 33. ljetnih Olimpijskih igara, u dijelu kada su prikazani nezaboravni momenti sa prethodnih Igara, pojavili su se snimci i prve delegacije tadašnje Republike Bosne i Hercegovine na ljetnim Olimpijskim igrama.
Radi se o Olimpijskom timu iz Barcelona 1992. godine, koji je noseći, tada i danas spornu zastavu predvodio legendarni Zlatko Saračević. Bile su to Igre, na kojima je bilo 10 predstavnika Republike Bosne i Hercegovine odnosno današnje Federacije BiH.
1992. godine, u periodu kada je Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina bila deo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, muslimani su protivustavno proglasili nezavisnost Bosne i Hercegovine. Ova odluka donesena je bez saglasnosti srpskog naroda, što je izazvalo duboke podele i tenzije u regionu.
Za grb tada novoformirane Republike Bosne i Hercegovine usvojen je plavi štit sa zlatnim ljiljanima, simbol koji je prvobitno pripadao srpskoj dinastiji Kotromanića. Tvrtko I Kotromanić, kao srpski vladar, pokušao je da spoji dve glavne srpske srednjovekovne države, Bosnu i Rašku, i na Mitrovdan 1377. godine, krunisan je za kralja Srba, Bosne, Primorja i Humske zemlje. Slično drugim srednjovekovnim srpskim vladarima, Tvrtko I nije uspostavio jedinstvo vlasti nad svim srpskim zemljama. Prilikom krunisanja, uzeo je i titularno ime svih Nemanjića − Stefan.
Tokom rata u Bosni i Hercegovini (1992-1995), Armija Republike Bosne i Hercegovine koristila je zastavu sa ovim grbom. U periodu konflikta, pod ovom zastavom počinjeni su brojni zločini i masakri nad srpskim civilima, što je ostavilo duboke ožiljke i nepovjerenje među srpskim stanovništvom.
Dejtonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine, Republika Bosna i Hercegovina je ukinuta, a formirana je nova država Bosna i Hercegovina, sastavljena od dva entiteta: Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine. Iako je tadašnja zastava Republike Bosne i Hercegovine sadržavala srpske simbole, mnogi Srbi danas smatraju neprikladnim njeno javno prikazivanje zbog stradanja koja su pretrpjeli tokom rata.
Zbog ovih razloga, prikazivanje simbola bivše Republike Bosne i Hercegovine izaziva negodovanje i kontroverze među srpskim narodom, koji ga doživljava kao simbol perioda sukoba i nepravdi. Ova tema ostaje osjetljivo pitanje u međunacionalnim odnosima u Bosni i Hercegovini, koje zahtijeva pažljiv i respektabilan pristup kako bi se prevazišli istorijski konflikti i izgradila stabilna budućnost za sve narode u ovoj zemlji.