Hapšenje ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića u okviru predmeta “Tunel 2” otvorilo je mnogobrojna pitanja o njegovoj političkoj budućnosti, pravnim procedurama koje slijede, te širim implikacijama za funkcioniranje državnih institucija.

Osumnjičen za teška koruptivna djela počinjena dok je bio direktor Javnog preduzeća “Putevi RS” (2016-2020.) Nešić se sada suočava s ozbiljnim optužbama koje uključuju zloupotrebu službenog položaja, primanje mita i udruživanje radi činjenja krivičnih djela.

Njegovo hapšenje i određivanje pritvora izazvali su pravne i političke dileme o tome može li on nastaviti obavljati funkciju državnog ministra sigurnosti.

Hapšenje i pravni proces

Sud BiH je 28. decembra 2024. godine, na prijedlog Tužilaštva BiH, donio odluku o određivanju jednomjesečnog pritvora Nešiću, kao i dvojici njegovih saradnika – direktoru Puteva RS Milanu Dakiću i direktoru firme “Legend” Mladenu Lučiću. Pritvor je određen na osnovu člana 132. stav 1. tačka b) Zakona o krivičnom postupku BiH, zbog bojazni da bi osumnjičeni mogli uništiti dokaze, utjecati na svjedoke ili na drugi način ometati istragu.

Tužilaštvo je predočilo ozbiljne dokaze koji uključuju svjedočenja, dokumentaciju i detalje o organizovanim radnjama u cilju izvlačenja velikih novčanih sredstava iz državnih i javnih preduzeća.

Prema optužbama, dok je bio na čelu “Puteva RS”, Nenad Nešić je organizovao sistem fiktivnih pravnih poslova s ciljem izvlačenja novca, pri čemu su dijelovi sredstava, prema tvrdnjama svjedoka, završavali u njegovim rukama. Prema iskazu svjedoka koji je predočen na ročištu, Nešiću je godišnje uplaćivano 250.000 KM u gotovini, koja mu je dostavljana u kancelarijama, automobilima ili restoranima. Ovi iskazi su potkrijepljeni materijalnim dokazima koje je Tužilaštvo priložilo.

Pored toga, Tužilaštvo je navelo i poteškoće s prebacivanjem novca na različite račune, što dodatno ukazuje na visok stepen organizacije i namjere prikrivanja tragova. S obzirom na težinu optužbi, istražni organi su zaključili da bi osumnjičeni, ako ostane na slobodi, mogao pokušati utjecati na svjedoke ili uništiti dokaze.

Pravna procedura smjene ministra prema Zakonu o Savjetu ministara BiH

Prema Zakonu o Savjetu ministara BiH, hapšenje ministra, kao u slučaju Nenada Nešića, otvara prostor za pokretanje njegove smjene ili privremeno imenovanje njegovog zamjenika.

Član 14. ovog zakona jasno definiše da, u slučaju trajne spriječenosti ministra da obavlja svoju dužnost, predsjedavajući Savjeta ministara ima obavezu imenovati njegovog nasljednika u roku od 15 dana od dana ustanovljenja spriječenosti.

“Zamjenik ministra privremeno obavlja dužnosti ministra tokom perioda između:

a) dana kada ministar podnese ostavku i dana kada nasljednik navedenog ministra preuzme dužnost sukladno postupku predviđenom ovim zakonom; ili

b) dana kada se ustanovi da je ministar trajno spriječen da vrši svoju dužnost i dana kada nasljednik navedenog ministra prezume dužnost sukladno postupku predviđenom ovim zakonom”, navodi se u članu 14.

Kako je Nenad Nešić sada u pritvoru, situacija bi se mogla smatrati de facto trajnom spriječenosti obavljanja ministarske funkcije. U tom slučaju, zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak (HDZ) bi, prema Zakonu, preuzeo dužnosti ministra do imenovanja novog.

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto ima ključnu ulogu u pokretanju ove procedure. Prema članu 15. Zakona, predsjedavajući Savjeta ministara može pokrenuti postupak za smjenu ministra. Odluku o smjeni mora potvrditi Parlamentarna skupština BiH, a zamjenik ministra privremeno preuzima obavljanje dužnosti do imenovanja novog ministra.

Nakon toga predsjedavajuća Savjeta ministara imenuje kandidata za novog ministra u roku od 15 dana nakon potvrde o spriječenosti prethodnog ministra. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH mora potvrditi imenovanje novog ministra prije nego što on preuzme dužnost.

Presedan u državnim institucijama

Do sada nije zabilježen slučaj u kojem je hapšenje državnog ministra zbog korupcije rezultiralo formalnom smjenom. U decembru 2022. godine tadašnji ministar za ljudska prava i izbjeglice Miloš Lučić bio je uhapšen, ali je nekoliko dana nakon puštanja iz pritvora podnio ostavku na funkciju.

U slučaju Nešića, koji je lider Demokratskog narodnog saveza (DNS), pitanje ostavke ostaje otvoreno, no neki smatraju da bi njegova politička stranka mogla insistirati na očuvanju pozicije u Savjetu ministara BiH.

Hapšenje ministra sigurnosti izazvalo je oštre reakcije javnosti i opozicije. Kritičari tvrde da je Nešićevo hapšenje simbol duboko ukorijenjene korupcije u BiH, dok pojedine političke stranke pozivaju na hitne reforme kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti.

S druge strane, DNS, čiji je Nešić lider, suočava se s velikim političkim pritiskom i mogućim gubitkom povjerenja birača. Ukoliko Nešić ne podnese ostavku, a procedura smjene potraje, to bi dodatno narušilo kredibilitet ove političke stranke, ali i samog Savjeta ministara BiH.

Share.
close