Obilne kišne padavine koje su prije nekoliko dana pogodile Unsko-sanski kanton i područje općine Sanski Most, uzrokovale su veliku materijalnu štetu preduzeću “Unsko-sanske šume”, ali zamalo odnijele i ljudske živote zaposlenika.
Iz ovoga preduzeća navode kako se 28. marta ove godine odvijala prava drama kada se upravnik podružnice pomenutog preduzeća u Sanskom Mostu Abdulvahid Durmišević, skupa sa radnicima Samirom Bahtićem i Anisom Alagićem, službenim vozilom zaputio lokalnim putem, pored rijeke Sane, iz sela Trnova prema susjednim Usorcima.
Navode kako su oni trebali obići jedno šumsko radilište, kada je iznenada naišla vodena bujica, te odnijela i gotovo potpuno potopila automobil. Putnici su pokušali napustiti vozilo, ali su se brave na vratima blokirale, pa su se na krov automobila morali izvlačiti kroz prozore.
U pomoć su pozvali radne kolege i policiju, a u spasavanje unesrećenih pritekli su mještani Usoraca Mladen Antonić i Bogoljub Brkić koji su se čamcem uputili prema automobilu i ugroženim radnicima.
Izgledalo je da će akcija spasavanja proteći uspješno, ali je snažna matica u jednom trenutku prevrnula čamac u kojem su se svi nalazili.
Na sreću, u blizini se nalazilo stablo za koje su se uhvatili i grčevito držali. Prema riječima učesnika ovoga događaja, dubina vode je iznosila oko dva metra, a pošto im niko nije mogao priteći u pomoć, odvažni mještanin Bogoljub Brkić je riješio da otpliva do kopna, koje je bilo udaljeno stotinak metara.
U tome je uspio, pa je odmah alarmirao policiju u obližnjoj Oštroj Luci i spasioce iz Prijedora, te se poslije dva sata vratio s čamcem koji je izvukao sve unesrećene na sigurno.
Iz ovakvih i sličnih slučajeva prava je rijetkost izvući se bez ozbiljnijih posljedica, ali zahvaljujući sreći, te dobrim i odvažnim ljudima koji su bili spremni pružiti nesebičnu pomoć, sve se dobro završilo.
Inače, treba istaći kako su obilne kiše nakratko prekinule radove u ovdašnjim šumskim radilištima, a velika šteta pričinjena je na brojnim šumskim putevima. Također, evidentiran je znatan broj preloma i izvala na kulturama, a prve procjene govore sa se radi o šteti od oko 10.000 kubika samo u šumskom radilištu Sanski Most.