U toku prenosa uživo na BHRT, došlo je do napuštanja emisije od strane gosta nakon aludiranja od strane profesora Sandija Dizdarevića da “ne bi prisustvovao diskusiji da je znao da će Munjić biti gost”.

Emisija je emitovana 26. oktobra 2024. godine, a gosti Larise Omerčić bili su Vahidin Munjić, v.d. direktora Federalne uprave policije, psihologinja Alma Mahmutović Katica, kriminolog Mićo Letić i profesor sigurnosti Sandi Dizdarević.

Profesor Dizdarević je na početku emisije izjavio da ne bi prisustvovao diskusiji da je znao da će Munjić biti gost, s obzirom na to da je “osumnjičeni iz Tužilaštva BiH”.

Voditeljica Omerčić je reagovala, ističući da ona bira goste, a ne on.

Nakon što je izložio nekoliko općih komentara o incidentu, Vahidin Munjić napustio je studio.

“Imamo informaciju da je određena bliža rodbina te osobe član selefijskog pokreta, ne znam koje informacije ima SIPA. Vidjećemo šta je, radi se o osobi koja ima 15 godina”, rekao je Munjić.

Nakon pitanja o ulaganja u sigurnost, odgovorio je da “da trebaju kontinuirana ulaganja i najveći resurs u policiji je čovjek. Imamo dovoljno stručnjaka za cyber, za razliku od drugih. Nedostaje nam određena oprema, imamo dosta donirane. Treba nam najsavremenija. Imamo problem sa društvenim mrežama kada tražimo, prilikom rasvjetljavanja i sa operaterima. Ulaganje je veoma bitno, situacija kod nas je što se resursa tiče dobra, ali oprema nam uvijek dobro dođe.”

“Mislim da građani trebaju surađivati sa policijom. Bez građana nema rasvjetljavanja krivičnih djela, trebaju prijavljivati sva krivična djela. Prijave mogu biti anonimne. Sve nezakonite radnje treba prijaviti najbližim sigurnosnim organima.”

Nakon toga se uključio Dizdarević koji je na pitanje šta truje društvo rekao “Antagonizmi koji dolaze od političkih elita. Diskursi su im satkani od antagonizama i jezika prebacivanja odgovornosti za nešto. Osobito kada govorimo o radikalizaciji, u posljednje dvije godine se radikaliziralo geopolitičkim kretanjima. Bosanci i Hercegovci djeluju emotivno, manje sa raciom.

Modeli ponašanja su uzori koji nemaju ikakvu vrijednost a pridaje im se značaj. Najeklatantniji primjer su društvene mreže gdje možete vidjeti nasilni delikt prije nego lijepe događaje.”

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH Munjića sumnjiči za saradnju sa narko-klanom Edina Gačanina Tita.

Izvor: Crna hronika

Share.