Nakon što je vlast godinama tvrdila da je stanje u elektro-energetskom sektoru Republike Srpske dobro, odjednom su okrenuli ploču pa se sada žale da je rad termoelektrana doveden u pitanje i da je neophodno obezbijediti ogroman novac. Pitanje odgovornosti se međutim ne pominje, kao da je svih ovih godina ovim elektranama upravljao neko drugi.

Situacija u termoelektranama Gacko i Ugljevik je katastrofalna i dva glavna proizvođača struje u Republici Srpskoj su na korak od obustave rada. Međutim oni koji godinama upravljaju ovim sektorom umjesto odgovornosti za ono do čega su doveli nekada prestižne termoelektrane, sada traže čak 700 miliona maraka kako bi Gacko i Ugljevik nastavili da rade.

“Mi smo danas u jednom trenutku je rečeno da je potreba za investiranjem u održivost ruderske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektranu oko 350 miliona KM. Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo”, rekao je ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić

Petar Đokić je više od decenije u Vladi Republike Srpske, kao ministar upravlja resorom energetike u čak tri mandata, pa je nejasno od koga sada očekuje novac i ko je odgovoran što su termoelektrane dovedene u nezavidnu situaciju? Ista retorika stiže i od Luke Petrovića, koji je godinama u vrhu upravljanja Elektroprivredom Republike Srpske.

“Sigurno moramo doći do dodatnih sredstava koja će stabilizovati rudnike i termoelektrane, a onda održati stabilnost niskih cijena”, rekao je generalni direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović.

Pitanje je da li pominjanje navodno niskih cijena struje predstavlja pokušaj da s katastrofalno stanje dovede u vezu sa građanima, kojima je već pripremljena novogodišnja čestitka vlasti u vidu drastičnog poskupljenja struje. Stručnjaci za ovu oblast međutim upozoravaju da je odgovornost za propast energetskog sektora isključivo na zvaničnicima.

“To je rezultat jednog javašluka, loše politike nestručnosti da ne govorimo o velikim troškovima, sudskim postupcima gdje su plaćene velike odštete, kratkoročna i dugoročna zaduženja problemi stranačkog zapošljavanja”, kaže Branko Blanuša profesor na banjalučkom Elektrotehničkom fakultetu.

O sadašnjim problemima je trebalo misliti mnogo ranije i graditi nove termoblokove po novim tehnologijama, kaže Blanuša, međutim zvaničnici su tu pokazali jedino nesposobnost.

“Zna se kako je to završilo da je ERS morala da plati zbog neispunjenja ugovora prema ČEZ-u 15 miliona maraka odštetu, posle toga znamo kakva je bila priča TE Ugljevik i Comsar-om. Mnogo neuspješnih projekata”, kaže Blanuša.

Ukoliko se nešto sistemski ne promjeni, za šta je šansa gotovo nikakva, ozbiljna je opasnost da će Gacko i Ugljevik stati, a Republika Srpska koja je trebalo da bude značajan izvoznih struje, će doći u situaciju da će uvoziti električnu energiju.

Share.
close