BANJALUKA, SARAJEVO – Na stranicama Interpola već godinama nalazi se više od 10 državljana BiH koje je ova međunarodna organizacija kriminalističke policije postavila na potjernice zbog terorizma.
Nekim od njih se davno izgubio svaki trag i nije poznato gdje se nalaze i šta se s njima desilo.
Na ovoj listi godinama se nalaze ime i fotografija Fikreta Zukića (64). U obrazloženju se navodi da je na potjernici zbog organizovanja terorističke grupe, a u vezi sa krivičnim djelom terorizam.
U džihad je, prema ranijim tvrdnjama, odveo cijelu porodicu koja je u Siriji priključena terorističkim grupama. Zukić je, prema dostupnim informacijama, živio u vehabijskom gnijezdu Gornjoj Maoči, a potom otišao u Siriju.
Prema dostupnim saznanjima, hapšen je u akciji “Damask” 2014. godine, ali je pušten na slobodu, te je u Siriju otišao 2016. godine. Pripadnik je, dodaje se, radikalnog vehabijskog pokreta i često je posjećivao vehabijsku zajednicu u Gornjoj Maoči.
Na crvenoj potjernici mu “društvo” pravi Edin Muftić (50) iz Gradačca, kojeg terete za vrbovanje za terorističke aktivnosti, odnosno za finansiranje terorizma i organizovanje terorističke grupe.
Tridesetšestogodišnji Salem Hasić takođe se nalazi na ozloglašenoj listi. Na potjernici je još od 2019. godine. On je, prema dostupnim saznanjima, poznat obavještajnim službama, ali i međunarodnim policijskim agencijama. Terete ga za organizovanje terorističke grupe, odnosno pridruživanje stranim paravojnim formacijama.
Interpol je, na zahtjev vlasti BiH, 2017. godine raspisao međunarodnu potjernicu i za Amirom Džinićem (51) zbog povezanosti s terorističkom organizacijom Islamska država (IS). On je, kako je ranije objavljeno, još 2013. godine otputovao u Siriju i sa sobom poveo suprugu i devetoro djece.
Na potjernici je i ime Sulejmana Mešanovića (37). Mešanović je, kako je ranije objavljeno, jedan od osnivača paradžemata u Gradačcu, a navodno je promijenio i ime.
Muradif Hamzabegović (64) je takođe na ovoj listi. Kako su “Nezavisne novine” ranije objavile, pozivajući se na dostupna saznanja, on je još u maju 2012. osuđen pred Sudom BiH na šest godina zatvora i novčanu kaznu od 20.000 KM zbog krijumčarenja ljudi. Nedugo nakon toga je, dodaje se, pobjegao u Siriju, gdje se priključio Islamskoj državi.
Tu je i Alija Keserović (29) iz mjesta Trnovi kod Velike Kladuše, koji je i te kako poznat bh. javnosti. Za njega je ranije objavljeno da je čuvao koze i ovce Huseina Bilala Bosnića, bivšeg vehabijskog lidera, pravosnažno osuđenog na sedam godina robije zbog podsticanja na terorizam.
Na zahtjev pravosudnih institucija BiH Interpol je raspisao 2016. godine potjernicu i za Senadom Hasanovićem (38). Hasanović je 2007. godine osuđen prvo na dvije i po godine zatvora, a u drugostepenom postupku je osuđen na šest mjeseci zbog planiranja terorističkog napada.
Na listi je i Ramo Grahović (57), koji je, takođe, ranije povezan s bivšim vehabijskim vođom Huseinom Bilalom Bosnićem.
Takođe, na crvenoj potjernici Interpola je i Edin Pečenković (62), rođen u Bihaću, kao i još nekoliko bh. državljana čije fotografije nisu objavljene.
O svima njima koji su se našli na ovoj listi nije saopšteno mnogo podataka, izuzev grada u kojem su rođeni i još poneke informacije.
Podsjetimo, u paklu Sirije i Iraka su u proteklim godinama bile stotine građana BiH, s tim što se dio njih vratio u BiH, nakon čega su se neki našli i na optuženičkim klupama u Sudu BiH.
Stručnjaci za bezbjednost pojašnjavaju da je obaveza svih zemalja članica Interpola, pa tako i BiH, da postupe po crvenoj Interpolovoj potjernici. Kako pojašnjavaju, oni koji dospiju na crvene Interpolove potjernice su opasni ljudi i bezbjednosne službe imaju obavezu da odmah reaguju ako ta lica primijete, tj. da ih uhapse.