Dvanaesta redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je za srijedu, 27. novembar, a u konačnom prijedlogu dnevnog reda biće dvije nove tačke, koje su uvrštene nakon sjednice skupštinskog Kolegijuma.

Riječ je o zaključku u vezi sa imenovanjem odbora za proslavu Dana Republike Srpske, o čemu će poslanici raspravljati odmah po aktuelnom času.

Takođe, u dnevni red je uvršten i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, po hitnom postupku.

Ipak, nakon sjednice Kolegijuma najviše pažnje je bilo usmjereno ka formiranju odbora za proslavu Dana Republike Srpske, a iz izjava parlamentaraca nismo do kraja uspjeli odgonetnuti kako će se 2025. godine proslavljati ovaj praznik, odnosno da li po zakonima koji definišu Dan Republike Srpske, a koji su van snage, ili po zaključcima Deklaracije sa Svesrpskog sabora koja je usvojena sredinom ove godine, a kojom se parlament Srpske obavezuje da se poštuje referendum u kome su građani Srpske odlučili da 9. januar bude Dan Republike.

Igor Crnadak, predsjednik Kluba poslanika PDP-a, rekao je da se sada inicira da odbor za proslavu Dana Republike Srpske formira NS RS, a da u svemu nije prihvaćen prijedlog da u odbor budu imenovani predstavnici svih parlamentarnih stranaka.

Nebojša Vukanović, šef Kluba Za pravdu i red, dodao je da će biti zanimljivo kako će NS RS obrazložiti i formirati odbor za proslavu Dana Republike Srpske kada su poslanici većine “izbrisali Dan Republike iz Zakona o praznicima RS”.

Na ove konstatacije Nenad Stevandić, predsjednik NS RS, poručio je da će se Dan Republike proslavljati kao i do sada, 9. januara. Kazao je da to što je NS RS na sebe preuzela imenovanje odbora nije ništa novo, već da je to usaglašeno zaključcima koji su usvojeni uz Deklaraciju sa Svesrpskog sabora.

“Kada smo usvajali tu deklaraciju, mi smo usvojili i zaključke NS RS kojim Narodna skupština potvrđuje rezultate referenduma na kojem su se građani izjasnili da je 9. januar – Dan Republike. Dalje ti zaključci obavezuju NS RS da zajedno sa Vladom RS i predsjednikom Republike odredi organizacioni odbor. Te zaključke smo ispoštovali i oni imaju jednaku snagu kao što imaju zakoni”, poručio je Stevandić.

Na pitanje da li to znači da se 9. januar proslavlja u skladu sa Deklaracijom sa Svesrpskog sabora ili u skladu sa zakonom koji to definiše, Stevandić je odgovorio:

“On se uvijek proslavlja odlukom Vlade RS, koja nikada nije stavljena van snage, a ona kaže da je 9. januar neradni dan i da se proslavlja kao Dan Republike Srpske. Ta odluka će biti opet i ona će biti nekoliko dana pred 9. januar. To je naša obaveza da to sprovedemo i da na ovaj način učestvujemo u obilježavanju Dana Republike.”

Međutim, novinari su ponovo od Stevandića zatražili da pojasni da li će se Dan Republike Srpske proslavljati u skladu sa Deklaracijom i njenim zaključcima koje je usvojila Narodna skupština ili zakonom koji definiše taj datum.

“Ne možete vi mene zbuniti. Imamo pet zaključaka koje smo usvojili uz Deklaraciju i oni definišu način proslave Dana Republike Srpske i ona će biti kao i ranije. Tim zaključcima mi obavezujemo Vladu RS. Mogla je Vlada Srpske promijeniti zakon, ali ne bi mogla promijeniti ove zaključke. Mogao je visoki predstavnik donijeti odluku da se januar briše i da ne postoji kao mjesec, ali mi imamo zaključke kojima ćemo obezbijediti njegovu proslavu. Na svakom zarezu pravite priču da nemamo zakon. A Vlada RS uvijek proglasi neradni dan, kao što proglasi i Srpsku novu godinu. Mi nalazimo mehanizam, pravimo zakonsko pokriće zaključcima i odlukama Vlade RS da proslavimo 9. januar”, poručio je Stevandić.

Dalje upitan da li strahuje da bi ljudi koji učestvuju u organizaciji proslave mogli da se suoče sa američkim sankcijama, kao što je to bio slučaj nakon proslave 9. januara ove godine, Stevandić je odgovorio odrično.

“Ja sam i ranije bio u Odboru za proslavu i nisam dobio sankcije. Kao što vam je poznato, Ustavni sud RS nije poništavao Zakon o imunitetu, a imamo tu pravnu prazninu između Ustavnog suda RS i Ustavnog suda BiH. A po pitanju sankcija, tu se nikad ne zna, to je stvar političke volje svake zemlje”, poručio je Stevandić.

Radi podsjećanja, Ustavni sud BiH je 26. novembra 2015. godine, po apelaciji koju je 2013. godine podnio Bakir Izetbegović, tada bošnjački član Predsjedništva BiH, donio odluku i proglasio neustavnim član Zakona o praznicima RS u kojem se navodilo da se Dan Republike praznuje 9. januara.

Nakon toga, 2016. održan je gorepomenuti referendum gdje su se građani izjasnili da 9. januar prihvataju kao Dan Republike Srpske, pa je NS RS u oktobru iste godine

donijela poseban Zakon o Danu Republike Srpske, definišući da će se 9. januar proslavljati kao sekularni praznik. Ali, Ustavni sud BiH je 28. marta 2019. godine i odredbe tog zakona proglasio neustavnim.

Ipak, Narodna skupština RS usvojila je u junu 2023. Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske dok Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.

Demos više nema klub poslanika
Klub poslanika Demosa u NS RS više ne postoji, jer je potvrđeno da su ovu stranku napustili Milan Dakić i Suzana Gašić i da će ubuduće djelovati u Klubu poslanika SNSD-a, koji sada ima 31 poslanika.

Nebojša Vukanović je kazao da mu je Boran Bosančić, generalni sekretar NS RS i Demosa, potvrdio tu informaciju. Pored toga, naveo je da stanje u koaliciji nije dobro.

“Jasno je da odnosi u vladajućoj koaliciji nisu dobri. Pitao sam Stevandića da li je Ujedinjena Srpska na tapetu poslije Demosa, što ga je iziritiralo. Vidjećemo da li će se Ujedinjena Srpska spasiti od iste sudbine kao Demos i šta je Stevandić uspio da uradi kad je išao u Beograd nedavno”, dodao je Vukanović.

Share.