Izjavom da neće izneveriti Srbiju, slovački premijer Robert Fico potvrdio je snažnu poziciju Slovačke koja niti je priznala nezavisnost tzv. Kosova niti namerava da menja svoju politiku, kaže za Sputnjik Milovan Drecun, bivši predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju.

Slovačka poštuje međunarodno pravo, povelju Ujedinjenih nacija i Rezoluciju 1244 što je principijelan stav koji uvažava realnost i shvata da su osnovni problemi na međunarodnom planu počeli onog trenutka kad je izvršena agresija NATO na Srbiju, dodaje Drecun.

Slovačka odlaže evropski konsenzus o priznanju tzv. Kosova

„To je pozicija veoma snažne odbrane interesa Srbije ali i same Slovačke. Slovačka je u jednom momentu imala naznake nekih mogućih, unutrašnjih sličnih procesa, ali na svu sreću odnos između Slovačke i Mađarske sada je na veoma dobrom nivou.
Situacija je stabilizovana tako da mađarska nacionalna manjina koja živi u Slovačkoj i u Srbiji je most saradnje i povezivanja i Slovačke sa Mađarskom, i Srbije sa Mađarskom, a sve tri zemlje imaju istovetnu poziciju. Iako je Mađarska priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova vidimo da nam pruža podršku na međunarodnom planu u mnogim aktivnostima gde želimo da sprečimo da tzv. Kosovo stekne pun međunarodnopravni kapacitet. Dakle, pozicija Slovačke je nadasve prijateljska prema Srbiji i to prijateljstvo treba negovati i dalje razvijati“.

Pozicija Slovačke i još četiri zemlje EU koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova velika je prepreka Prištini da postigne ono što želi, a Srbija ima snažno uporište u tih pet zemalja protiv pokušaja Prištine i njenih sponzora da nam otmu taj deo teritorije, ističe Drecun.

Podrška Roberta Fica Srbiji značajna je moralno i simbolički, ali i politički jer on odlaže evropski konsenzus oko priznanja tzv. Kosova, smatra politički analitičar Dejan Vuk Stanković.

Sa Ficom Srbija može da izgradi partnerske odnose jer on donosi odluke koje su u skladu sa vitalnim srpskim interesom, a to je važan element i ugaoni kamen na kom se mogu graditi prijateljski odnosi, dodaje Stanković.

Fico – glas razuma u EU i NATO

Komentarišući poruku dvojice lidera da će Slovačka i Srbija voditi nezavisnu i suverenu politiku, Stanković kaže da je Ficu u ovom trenutku jako teško da vodi samostalnu politiku koja bi bila nezavisna i prema EU i prema NATO.

Stanković smatra da slovački premijer u tom segmentu ide dalje od srpskih vlasti jer je on deo jednog kolektivnog političkog i bezbednosnog sistema koji je sada na ispitu, odnosno pred istorijskim, političkim i vojnim iskušenjem zato što rat u Ukrajini testira snagu NATO.

„I pošto izmiče tlo pod nogama ukrajinskoj vojsci, polako ali sigurno, i pošto se sukob radikalizuje, a tamo izgleda nad razumom preovladava želja za uspehom po svaku cenu što može da bude kobno za svakoga ko želi da krene na Rusiju, Fico tu deluje kao glas razuma. I on pokušava svoju zemlju da zaštiti od neke kataklizme koja može da usledi ukoliko se nastavi sa poigravanjem sa Putinovim strpljenjem. Dakle, Fico je tu neki korektiv, neki glas razuma, neki signal da Evropa može da bude drugačija. Uostalom, on sam je rekao da želi da ode u Moskvu na paradu povodom Dana pobede. To reći, a biti član NATO u situaciji u kojoj Nemci menjaju ratne doktrine, rusofobija je na visokom nivou u Francuskoj, Britaniji, SAD to znači da Fico zaista ima sklonost ka toj vrsti politike.“
A vođenje samostalne politike kao lider zemlje koja je članica i EU i NATO ne može proći bez posledica, što nam je pokazao i neuspešni atentat na Fica, dodaje Stanković.

Negativna iskustva evrointegracija

Komentarišući izjavu Fica da će sa Srbijom podeliti negativna iskustva Slovačke prilikom pristupanja, Stanković kaže da negativna iskustva pristupanja EU i mi osećamo na svojoj koži tako da bi nam dopuna sa slovačke strane mogla sugerisati još veći oprez u pregovorima.

„Moguće da je važna ta dopuna evropskih integracija, ukoliko se naš put ka EU nastavi, da na osnovu njih izbegnemo možda neka slovačka loša iskustva. I to je po mom mišljenju, takođe dobronameran gest jer prijatelj ti pomaže da ne napraviš greške koje je on pravio i utoliko je Fico zaista korektan prema Srbiji. Mislim da ima tu prostora i za rast bilateralne saradnje između dve države, pre svega u ekonomskoj sferi“.

Slovačka kao uzor Srbiji – odustajanje od titoizma

Osim toga, Slovačka bi mogla da posluži Srbiji kao neka vrsta uzora u ovim geopolitičkim okolnostima i kao spona sa zapadnim svetom, smatra Stanković.

„Dakle, mi bismo morali da odustanemo od tog pomalo titoističkog stereotipa da smo bitni za globalne svetske odnose. Mi bismo trebalo da sarađujemo i da usvajamo pozitivna iskustva država koje su veličine jedne Slovačke, Češke, Austrije ili Mađarske. To je naš format, a ne da mi sada prekrajamo mapu sveta ili da budemo lučonoše nekih velikih ideja. To ne ide uz zemlju koja ima ispod sedam miliona stanovnika i teritoriju kao jedna manja savezna država u SAD tako da Fico tu može da bude višestruko koristan i interesantan za Srbiju, i dobro je što je on prijateljski nastrojen prema nama.“
Posebno zato što u zapadnoj Evropi nema baš mnogo država koje su dobronamerne prema Srbiji, zaključio je Stanković.

Povratak slovačke vojske na Kosovo
Predsednik Vlade Slovačke Robert Fico izjavio je da Slovačka i Srbija mogu da se oslone jedna na drugu, da Slovačka poštuje teritorijalni integritet Srbije i da nikada neće izneveriti Srbiju po pitanju Kosova i Metohije.

„Voleo bih veoma jasno i bez ikakvog oklevanja da izjavim da poštujemo teritorijalni integritet Srbije i što se tiče Kosova nikada vas nećemo izneveriti.
Po ovom pitanju nam je sve potpuno jasno i mislim da taj stav deklarišemo, bez obzira da li smo deo vlade i vladine koalicije, takav stav deklarišemo odavno, od kada je nastala politička stranka čiji sam ja predsednik“, rekao je Fico na zajedničkoj konferenciji za medije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Palati Srbija.

Slovačka želi da se njeni vojnici vrate u sastav Kfora na Kosovu i Metohiji, kako bi pomogla da svet dobije objektivnu sliku o dešavanjima u južnoj srpskoj pokrajini, dodao je Fico.

Share.
close