Premijer Slovačke Robert Fico biće počastvovan da dođe u Moskvu na obeležavanju 80. godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu 2025. godine. Pored toga, istakao je da bi bez oklevanja razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Biću jako srećan (da odem na paradu)… Čast će mi biti da odem u Moskvu na obeležavanje 80. godišnjice završetka Drugog svetskog rata, pre svega, pobede nad fašizmom. To je moja lična dužnost“, rekao je on u intervjuu televiziji Rusija 24.
Fico je podsetio da je više puta odavao poštu herojstvu sovjetskih vojnika i naroda bivšeg SSSR-a, uključujući i ove godine tokom obeležavanja godišnjice početka Slovačkog nacionalnog ustanka i 80. godišnjice Karpatsko-duklinske ofanzivne Crvene armije. Štaviše, premijer je napomenuo da je komandant operacije, maršal Sovjetskog Saveza Ivan Konjev, „zaslužio spomenik u Slovačkoj“.
Pored toga, Fico je spreman da „bez oklevanja“ razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ako bude potrebno.
„Imao sam više sastanaka sa gospodinom Putinom, čak i kada je bio premijer, pre nego što je postao predsednik. Spreman sam da razgovaram sa gospodinom Putinom, bez oklevanja. Ozbiljno govorim“, rekao je slovački premier.
Severni tok
Govoreći o dizanju Severnog toka u vazduh, on je nazvao besmislicom da su to uradili ukrajinski ronioci.
„Čitamo da su neki pijani ukrajinski oficiri rekli da nameravaju da ga dignu u vazduh (Severni tok). Naravno, ja preuveličavam malo, ali predstavite, kako su oni na malim čamcima stigli do mesta kuda je prolazila cev, skočili u vodu, zaronili nekoliko stotina metara, sa sobom poneli pirotehniku i zapalili. Gluposti“, rekao je on.
List Zidojče cajtung objavio je 14. avgusta da je nemačko tužilaštvo izdalo nalog za hapšenje ukrajinskog instruktora ronjenja osumnjičenog za učešće u bombardovanju Severnog toka. Agencija, kako ističe izdanje, sumnjiči još dvojicu ukrajinskih instruktora ronjenja za umešanost u sabotažu. Osim toga, nemački mediji su optužili Poljsku za nedostatak saradnje u istrazi eksplozija na gasovodima. Prema nemačkim istražiteljima, poljske vlasti „nisu bile spremne da sarađuju od samog početka“.