Građani Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Albanije, Crne Gore, Kosova, Ukrajine, Moldavije, Gruzije, kao i drugih zemalja čiji državljani ne trebaju vizu za ulazak u zemlje Evropske unije, od 10. novembra prilikom ulaska u EU i Schengen pohranjivaće otiske četiri prsta i fotografiju lica, kao dio novog sistema ulaska i izlaska (EES).

Iz Evropske komisije pojašnjavaju da otisci prstiju neće biti skenirani za djecu mlađu od 12 godina, čak i ako podliježu EES-u. Ova nova pravila primjenjivaće se na sve članice EU osim Kipra i Irske, a takođe će obuhvatiti Island, Norvešku i Švicarsku kao članice Schengena.

Putnici koji trebaju vize za ulazak u EU, umjesto uzimanja otisaka prstiju, pohraniće samo sliku lica jer su otisci prstiju već registrovani prilikom podnošenja zahtjeva za vizu.

Sistem će takođe prikupljati podatke o putnoj ispravi i druge lične podatke putnika, uključujući datume ulaska i izlaska. Ako putnik prekorači dozvoljeni period boravka u EU, sistem će to zabilježiti, kao i sve slučajeve odbijanja ulaska od strane vlasti.

Dozvola boravka na teritoriji EU, odnosno Schengena, ograničena je na 90 dana u bilo kojih 180 dana. Ovo razdoblje se računa za sve zemlje EU koje koriste EES kao jedno jedinstveno razdoblje.

Uvođenje automatizacije granica takođe je dio nove prakse. Evropske zemlje koje koriste EES mogu automatizovati proces prelaska granice, što će omogućiti građanima van EU da koriste namjensku opremu – “samoposlužni sistem”. Ovaj sistem omogućava registraciju, provjeru prisutnosti podataka u EES-u, i njihovo učitavanje radi naknadne provjere od strane graničnih službenika.

Putnici koji žele koristiti ovaj samoposlužni sistem moraju imati biometrijski pasoš s ugrađenim čipom koji sadrži njihove biometrijske podatke. Ukoliko putnik nema biometrijski pasoš, neće moći koristiti samoposlužni sistem, ali mu neće automatski biti odbijen ulazak u EU. Važeći pasoši, bez obzira na to jesu li biometrijski ili ne, biće prihvaćeni ukoliko ispunjavaju sve druge uslove za ulazak.

Share.
close