Okružno javno tužilaštvo Bijeljina pokušava izdejstvovati razrješenje i kao svjedoka saslušati bijeljinskog advokata Đorđa Vasića, branioca Denija Savića, a koji je osumnjičen da je pokušao pomoći Brčaku Nikoli Kokanoviću, kojeg terete za ubistvo policijskog inspektora Nenada Markovića.

Advokatska komora Republike Srpske upozorava da je ovo drugi pokušaj saslušanja istog advokata u svojstvu svjedoka u predmetu u kojem postupa kao branilac, zbog čega izražava najdublju zabrinutost zbog ovog, kako kažu, nezakonitog pokušaja.

Ali, krenimo redom.

Još 3. oktobra advokat Vasić obavijestio je Advokatsku komoru da je tog dana pozvan u PU Bijeljina radi saslušanja u svojstvu svjedoka na okolnosti njegovih saznanja dobijenih od osumnjičenih u vezi sa djelom za koje ih sumnjiče.

Kako su tada naveli iz Advokatske komore RS, nakon što je advokat Vasić odbio da bude saslušan u svojstvu svjedoka, “oni su mu najavili da će ga postupajući tužilac Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini pozvati radi saslušanja u svojstvu svjedoka”.

“Advokatska komora Republike Srpske poziva sve nadležne organe da prekinu nezakonitu praksu pozivanja advokata radi saslušanja u svojstvu svjedoka o činjenicama koje su saznali kao punomoćnici ili branioci svojih klijenata”, naveli su početkom oktobra iz Advokatske komore RS.

Nekoliko dana kasnije im je stigao odgovor Olge Pantić, glavne tužiteljke Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina.

U tom dopisu, koji je u posjedu “Nezavisnih novina”, Pantićeva navodi da postupajući tužioci nisu bili upoznati sa tim aktivnostima policije, niti su dali saglasnost da se sa advokatom obavlja bilo kakav razgovor.

“Ni u ovom, kao ni u bilo kojem drugom predmetu, ovo tužilaštvo nije pozivalo advokate u svojstvu svjedoka kako bi otkrivali činjenice koje su saznali kao punomoćnici ili branioci, te osuđujemo ovakav način postupanja sa braniocima”, napisano je u dopisu koji je Pantićeva potpisala 9. oktobra.

Mjesec kasnije, međutim, dolazi do novog zapleta. Advokatska komora saopštila je, naime, da je bijeljinsko Tužilaštvo podnijelo zahtjev za razrješenje Vasića, kako bi on bio saslušan u svojstvu svjedoka u predmetu u kojem postupa kao branilac.

“Ovo predstavlja drugi pokušaj saslušanja istog advokata u svojstvu svjedoka u predmetu u kome postupa kao branilac”, navode iz Advokatske komore RS.

Podsjećaju da je isto učinjeno i 3. oktobra od strane pripadnika MUP-a Srpske, povodom čega su reagovali dopisom koji su poslali Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini, Republičkom javnom tužilaštvu, MUP-u Srpske, PU Bijeljina, te Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH.

“Na taj dopis Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini je odgovorilo dopisom u kojem se, pored ostalog, navodi da Tužilaštvo osuđuje ovakav način postupanja prema braniocima. Međutim, i pored toga, Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini sada traži od suda da razriješi branioca da bi bio saslušan u svojstvu svjedoka u istom predmetu, iako Zakon o krivičnom postupku Republike Srpske izričito propisuje da se ne može saslušati branilac u pogledu činjenica koje su mu postale poznate u svojstvu branioca”, navela je Advokatska komora RS.

S druge strane, iz Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina su za “Nezavisne novine” rekli da se tokom istrage ukazala potreba za saslušanjem imenovanog u svojstvu svjedoka radi rasvjetljavanja određenih činjenica koje su u vezi sa daljim tokom istrage.

“Imenovanog Tužilaštvo neće saslušavati na okolnosti koje su mu poznate kao braniocu navedenog osumnjičenog”, naveli su iz Tužilaštva.

Advokat Vasić poručuje da se već izjasnio na prijedlog Tužilaštva za njegovo razrješenje, odnosno da je svoj odgovor poslao sudiji za prethodni postupak Okružnog suda u Bijeljini.

“Tu sam objasnio sve detalje u vezi sa tim zahtjevom, sve činjenične navode koji su netačni i sve pravne zaključke tužioca koji su neosnovani. Očekujem rješenje sudije za prethodni postupak, pa ćemo onda vidjeti šta dalje”, kaže Vasić za “Nezavisne”.

Podsjetimo, Okružni sud u Bijeljini pustio je sredinom prošlog mjeseca na slobodu Bijeljince Denija Savića (kojeg brani Vasić), njegovog brata Bojana Savića i Dejana Šarića, koje sumnjiče da su pokušali pomoći Kokanoviću nakon ubistva inspektora Markovića.

Tužilaštvo tvrdi da su osumnjičeni u noći između 1. i 2. oktobra oko 23.50 vozilom došli u klub JIL u Bijeljini, u kojem su u tom momentu bili inspektor Marković i suspendovani policajac Dalibor Bošnjaković.

Marković je nakon toga ubijen, za šta terete Kokanovića, a on i ostali osumnjičeni su nedugo poslije toga uhapšeni. Svima im je određen pritvor, ali je Sud odlučio da ipak na slobodu pusti uhapšene Bijeljince, a Brčak je ostao iza brave.

Share.