U Bosni i Hercegovini su se pojavile nove falsifikovane novčanice od 20 KM, no iz Centralne banke ističu da oni nisu zabilježili povećanje krivotvorina u ovim apoenima. U svakom slučaju, daju nekoliko savjeta kako razlikovati lažni od pravog novca.

U nekoliko banaka u Sarajevu postavljena su upozorenja i primjeri falsifikovanih novčanica u apoenu od 20 KM. Sve falsifikovane novčanice imaju isti serijski broj, pa se građanima savjetuje da obrate pažnju na njega.


U Centralnoj banci Bosne i Hercegovine (CBBiH) nije zabilježeno povećanje krivotvorina u apoenu 20 KM, niti su registrovane krivotvorine 20 KM serijskog broja H10457844, kakve se nalaze na fotografiji. Međutim, oni navode da građani trebaju prijaviti policiji ukoliko se nađu u posjedu takvih novčanica.

 

Na novčanicama se nalazi nekoliko elemenata, zaštitnih obilježja, na osnovu kojih se može provjeriti autentičnost novčanice:

 

1. Kada se novčanica (20 KM) gleda prema svjetlu, mogu se provjeriti:

  • Vodeni znak: motiv skulptura na glavnom ulazu u zgradu Centralne banke Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Ispod motiva skulpture nalazi se svijetli vodeni znak – oznaka nominalne vrijednosti (20)

 

  • Zaštitna nit koja se nalazi u papiru, u kojoj se nalazi tekst (20 KM – oznaka nominalne vrijednosti

 

  • Prozirni registar: elementi koji su odštampani unutar petouglova na licu i na naličju novčanice treba da se pravilno uklapaju u romb.

 

2. Zakretanjem novčanice mogu se provjeriti:

  • Zaštitna nit “Motion™”: u dijelu niti koji se vidi na licu novčanice (tzv. prozori) nalaze se pera koja se pomijeraju na način da kada se: gornja ivica novčanice nagne naprijed prema posmatraču, pero se pomjera ulijevo; donja ivica novčanice nagne prema posmatraču, pero se pomjera nadesno; desna ivica novčanice nagne prema posmatraču, pero se pomjera nagore; lijeva ivica novčanice nagne prema posmatraču, pero se pomjera nadolje

 

  • Iridiscentna traka , koja se nalazi na naličju novčanice, lijevo od sredine, a koja pri zakretanju svjetluca i unutar nje se može vidjeti oznaka nominalne vrijednosti (20) i skraćenica KM.

 

  • Duboka štampa, u kojoj su na licu novčanice odštampani tekstovi i portret sa pozadinom se može provjeriti dodirom, odnosno navedeni dijelovi se “pod prstima” osjete kao reljef.

 

Osim navedenih obilježja postoje i druga koja se mogu provjeriti pomoću odgovarajuće opreme (mikrotekst – lupa, UV i IC svojstva boja – UV lampa i IC kamera).

 

Na web stranici CBBiH, na linku Centralna banka Bosne i Hercegovine (cbbh.ba), u dijelu Novac, nalaze se tekstovi, fotografije i video klipovi za sva izdanja i apoene KM koji su u opticaju, na osnovu kojih građani mogu provjeriti sumnjivu novčanicu.

Share.
close