DONALD Tramp je u utorak ostvario pobedu pridobivši birače za koje su demokrate nekada verovale da će im omogućiti dugotrajan ostanak na vlasti.
Nakon pobede Baraka Obame 2008. godine, mnogi su tvrdili da će liberalna biračka koalicija, koja je izabrala prvog crnog predsednika, postati sve jača kako se menja demografski sastav Amerike. Stariji, belci konzervativci izumirali su, a predviđalo se da će nebeli Amerikanci biti većina do 2044. godine.
Pukotine su se već tada počele pojavljivati – 2010. i 2014. godine. Fakultetski obrazovani glasači, mlađi ljudi, crnci, Latinoamerikanci i druge etničke manjine te radnici, činili su tu koaliciju. Demokrate su verovale da ti glasači zastupaju leve pozicije kad je reč o kulturnim pitanjima i podržavaju aktivnu saveznu vladu i snažnu mrežu socijalne sigurnosti.
„Demografija je sudbina,“ govorili su optimistični demokrate. Međutim, 16 godina kasnije čini se da se ta sudbina raspala. Počelo je da se kruni kad su radnici bez fakultetskog obrazovanja napustili demokrate na međuizborima 2010. i 2014. Zatim su masovno prešli Trampu 2016.
Džo Bajden ih je svojom reputacijom „čoveka iz radničke klase“ uspeo privući da bi osvojio Belu kuću 2020. Međutim, njihov povratak među demokrate bio je samo privremen. Tramp ne samo da je osvojio radničku klasu, već je demokratama oduzeo i deo mladih, latinoameričkih i crnih glasača.
Prema izlaznim anketama, Tramp je dobio:
- 13% crnačkih glasova 2024. u poređenju sa 4% Džona Mekejna protiv Obame
- 46% latino glasova, dok je Mekejn 2008. dobio 31%
- 43% glasača mlađih od 30 godina u odnosu na 32% za Mekejna
- 56% onih bez fakultetske diplome – 2008. Obama je osvojio većinu tih glasova
Bajden nije želeo da naljuti aktiviste za prava imigranata Tramp je postigao uspeh tvrdolinijaškom porukom o imigraciji koja obuhvata nadzor granica i masovne deportacije, dok su demokrate često izbegavale takve stavove da ne bi naljutile aktiviste za prava imigranata. Ilegalni prelasci granice dostigli su rekordan nivo tokom Bajdenove administracije.
„Ako pogledate snimak Hilari Klinton iz 2008. godine, govori o podizanju zidova, deportaciji imigranata koji krše zakon i učenju engleskog jezika. Neverovatno je koliko su otišli ulevo“, rekao je Kevin Marino Kabrejera, republikanski komesar okruga u Majamiju.
Trumpova kampanja u poslednjim mesecima intenzivno je isticala temu imigracije, ali i kulturne poruke, koristeći pitanja poput transrodnosti kao klin za razbijanje demokratske koalicije.
Demokrate su se zalagale za smanjenje finansiranja policije, dekriminalizaciju ilegalnih prelazaka granice i manjih krivičnih dela, poput krađa, i veća prava za transrodne Amerikance. Trampov tim tvrdio je da Haris želi omogućiti zatvorenicima da obave operacije promene pola na račun poreznih obveznika, što je izazvalo oštre reakcije birača.
Neslaganja u Demokratskoj stranci
Seth Moulton, demokratski kongresmen iz Masačusetsa, veruje da njegova stranka mora preispitati svoj pristup kulturnim pitanjima.
„Demokrate provode previše vremena pokušavajući da ne uvrede nikoga umesto da budu brutalno iskreni o izazovima s kojima se mnogi Amerikanci suočavaju. Imam dve ćerke i ne želim da ih u sportu ‘pregazi’ muškarac, ali kao demokrata, osećam da bi trebalo da se bojim to reći“, istakao je Moulton.
Progresivne demokrate odbacuju ovakve optužbe, tvrdeći da je zalaganje za prava manjina uvek bila temeljna vrednost stranke.
Strateg Majk Madrid dao je surovu procenu današnje demokratske koalicije: „Demokratska stranka je nesveti savez radničke klase i progresivaca vođenih kulturnim pitanjima. Jedino što je spajalo ovu koaliciju bio je antirepublikanizam. Taj lepak se odlepio.“