Turisti su upozoreni da se spreme na duža čekanja prilikom putovanja u Francusku, nakon što je ta zemlja postala posljednja u nizu članica ЕU koja je donijela odluku da ponovo uspostavi kontrolu na svojim šengenskim granicama, u cilju suzbijanja migracije.

Povećana kontrola na granicama stupa na snagu od 1. novembra.

U saopštenju francuske vlade se navodi da će provjere biti uvedene zbog “ozbiljnih prijetnji javnoj politici, javnom redu i unutrašnjoj bezbjednosti koje predstavljaju terorističke aktivnosti na visokom nivou”.

Francuska je krenula stopama šest drugih članica ЕU, među kojima je i Njemačka, koje su uvele slične kontrole, navodeći kao razlog zabrinutost zbog neograničenih migracija.

Nova uredba neće uticati na sve putnike, već će se kontrole na licu mjesta vršiti na granici, ali su stručnjaci za putovanja upozorili su da bi oko 100 miliona turista koji posjećuju Francusku svake godine, uključujući Britance, mogli da se suoče sa haosom i potencijalnim kašnjenjima na granici.

Nove granične kontrole uticaće na kopnene, pomorske i vazdušne puteve Francuske sa šest njenih susjednih članica Šengena: Belgijom, Njemačkom, Italijom, Luksemburgom, Španijom i Švajcarskom.

Povećana ograničenja, odnosno strože kontrole, trebalo bi da traju do 1. aprila 2025. godine, uz napomenu vlasti da bi mogle biti produžene.

To je prvi put da je Francuska uvela strože kontrole od pandemije kovida-19.

U okviru Šengenskog sporazuma, 29 evropskih zemalja pristalo je da ukine kontrolu unutrašnjih granica sa ciljem postizanja slobode kretanja širom kontinenta.

Međutim, Šengenski zakonik o granicama dozvoljava državama članicama da uvedu privremene granične provjere, ako vlasti vjeruju da postoji ozbiljna prijetnja javnom redu ili unutrašnjoj bezbjednosti.

Njemačka isto zatvorila granice
U Njemačkoj je vlada Olafa Šolca, nakon napada nožem sirijskog azilanta na festivalu u Zolingenu i uspjeha krajnje desnog AfD-a na izborima u Tiringiji i Saksoniji, odlučila na šest mjeseci da vrati kontrole na granice. Odluka je stupila na snagu 16. septembra.

I dosad je njemačka policija kontrolisala granice prema Poljskoj, Češkoj, Austriji i Švajcarskoj, a sada se kontrole šire na još pet država, na granicama prema Francuskoj, Luksemburgu, Holandiji, Belgiji i Danskoj. Prema Šengenskom sporazumu, država članica može uvesti kontrolu samo privremeno i u slučaju “izuzetnih okolnosti”.

Kao rezultat kontrola iz oktobra 2023, više od 30.000 ljudi vraćeno je sa granica Njemačke, izjavila je ministarka policije Nensi Fezer. To je doprinijelo padu broja onih koji traže azil za više od petine u odnosu na prošlu godinu, tvrdi ona.

Nova pravila ЕU
Njemačka svoje mjere predstavlja kao privremene i nužne dok se čeka stupanje na snagu novog evropskog sistema azila. Spoljne granice ЕU konačno bi trebalo da budu sveobuhvatno zaštićene, a odgovornost za izbjeglice u Еvropi pravednije raspodijeljena.

Iako Nijemci od oktobra sprovode kontrole na granicama sa Poljskom, “usko koordinisane” sa Poljacima, Varšava je protestovala, tvrdeći da nisu bili unaprijed obaviješteni o planovima Njemačke.

Opasnost za Šengen
Širom Еvrope granične kontrole učvršćuju desne vlade ili vlade centra u strahu od jačanja krajnje desnice.

Nakon terorističkih napada 2015. godine, Francuska je ponovno uvela granične kontrole – i od tada ih uglavnom održava, ali je sad odlučila da pojača kontrolu. I Danska od 2015. ponovo kontroliše granice. Francuska to pravda povećanom prijetnjom od terorizma i prijetnjom unutrašnjoj bezbjednosti. Ali, kontrole su problem za prevoznike – samo između Njemačke i Holandije svaki dan putuje oko 100.000 kamiona. Svaki sat čekanja na granici košta 100 evra po kamionu, upozorila je ranije logistička zadruga TLN.

Share.
Exit mobile version