Juče je u Francuskoj održan drugi krug parlamentarnih izbora. Pobedio je Novi narodni front (NFP), savez levih stranaka koji je osvojio 180 mandata u Nacionalnoj skupštini.

Drugo mesto je sa 159 mandata zauzeo Savez za Republiku, koji je imao podršku aktuelnog francuskog predsednika Emanuela Makrona. Nacionalno okupljanje (RN), krajnje desna stranka koja je bila favorit prema predizbornim anketama, osvojila je tek treću poziciju sa 143 mandata.

Francuski parlament ima ukupno 577 mesta, što znači da je za natpolovičnu većinu potrebno 289 zastupnika. Prema tome, jasno je kako nijedna opcija neće moći samostalno vladati, nego će sve zavisiti od postizbornih dogovora.

U drugi krug može ići više od dvoje kandidata

Inače, zanimljivo je da je RN u drugom krugu osvojio daleko najviše glasova, 10.110.013 (37.06 posto). RN je osvojio tri miliona glasova više od NFP-a, koji je juče dobio poverenje 7.040.232 birača (25.81 posto). Savez za Republiku je osvojio 6.692.365 (24.53 posto).

Francuski izborni sistem funkcioniše tako da se 577 zastupnika bira u jednomandatnim izbornim okruzima. Pravila prvog kruga su relativno jednostavna. Pobednik je onaj kandidat koji osvoji više od 50 posto glasova, uz uslov da se radi o najmanje 25 posto od registrovanih glasača u toj izbornoj jedinici.

Veoma je teško osvojiti natpolovičnu većinu, tako da se gotovo uvek ide u drugi krug. Zanimljivo je da u drugi krug ne idu samo dva kandidata s najviše osvojenih glasova, nego svi oni koji su u prvom krugu osvojili više od 12.5 posto glasova.

Teoretski u drugi krug može ući čak osam kandidata, no u praksi ih bude najčešće tri ili četiri. Kako se ne bi išlo u treći krug, u drugom krugu je za pobedu dovoljna relativna većina.

Ne postoji proporcionalnost

Francuski izborni sistem dopušta kandidatima da se povuku pre drugog izbornog kruga, uprkos tome što su u prvom krugu osvojili minimalno 12.5 posto glasova. Upravo se to dogodilo ove godine kad su NFP i Savez za Republiku pristali povući niz svojih kandidata kako bi sprečili pobedu desnice.

Posledica ovakvog izbornog sistema jeste da ne postoji proporcionalnost između broja glasova koje stranka dobije i broja osvojenih mandata u Narodnoj skupštini. RN je već iskazivao nezadovoljstvo ovakvim izbornim sistemom. Na parlamentarnim izborima 2017. dobili su 13.2 posto glasova, ali su osvojili samo šest zastupničkih mesta.

RN imao više kandidata od svojih konkurenata

Juče se glasalo u 501 izbornoj jedinici. Stranka Žordana Bardele i Marin Le Pen u prvom krugu je osvojila najviše glasova u 258 od navedenih 501 izbornih jedinica. Međutim, RN je juče poražen u 154 od 258 jedinica u kojima je pobedio u prvom krugu.

109 od 154 poraza dogodilo se u izbornim jedinicama u kojima je bilo odustajanja kandidata između dva kruga. Jučerašnji dvoboji su uglavnom završavali porazima za RN: od Nove narodne fronte (90 izgubljenih od 152), od predsedničkog tabora (105 izgubljenih od 128) ili od LR-a (32 izgubljena od 39).

Rezultati se mogu i objasniti činjenicom da je RN u drugom krugu imao više kandidata od svojih suparnika, odnosno takmičio se u više izbornih jedinica, pa je tako mogao prikupiti više glasova.

Share.
Exit mobile version