Nagli pad berzi u SAD-u, Evropi i Aziji pokrenuo je spekulacije o početku svetske ekonomske krize. Investitori su bili iznenađeni kada su u ponedeljak indeksi pali za nekoliko procenata. Dionice nekih kompanija su izgubile dvadeset i više dolara po deonici u prvim satima trgovanja, a najveći pad zabeležen je u Japanu, gde je indeks Nikkei pao za više od 10%.

Ovaj kolaps nije ostao ograničen samo na dionice, već je uticao i na tržište kriptovaluta, s padom cene bitkoina za nekoliko hiljada dolara, dok je i zlato zabeležilo pad. Glavni razlog ovog pada je tehničke prirode, a ne posledica loših makroekonomskih pokazatelja ili geopolitičkih dešavanja. Do pada je došlo zbog takozvanih “carry tradesa” na tržištu valuta, gde su investitori posuđivali japanski jen po niskim kamatnim stopama i ulagali u američke obveznice i dionice.

Središnja banka Japana je povećala kamatne stope, što je dovelo do jačanja jena i prodaje imovine u dolarima kako bi trgovci pokrili troškove promene tečaja. To je izazvalo paniku na berzama, dodatno pojačanu slabim finansijskim rezultatima tehnoloških kompanija i prodajom dionica Applea od strane poznatog investitora Warrena Buffetta.

Iako su analitičari upozorili na moguće znakove krize, trenutni pad je tehničke prirode. Oporavak berzi i cena bitkoina u narednim danima pokazuje da jučerašnji događaji nisu označili početak krize. Međutim, globalna ekonomska situacija ostaje krhka, a dugoročni izazovi ostaju prisutni.

Share.
Exit mobile version