GRUZIJSKA vladajuća stranka danas je saopštila da će zemlja obustaviti pregovore s Evropskom unijom do 2028. godine i odbiti evropska sredstva, čime praktično zamrzava svoj zahtev za članstvo. U saopštenju stranka “Gruzijski san” optužila je EU za “kaskadu uvreda”, tvrdeći da je Brisel iskoristio pregovore za “ucenjivanje” i “organizaciju revolucije u zemlji”.
“Odlučili smo da nećemo pitanje otvaranja pregovora s Evropskom unijom stavljati na dnevni red do kraja 2028. Takođe, odbijamo bilo kakva budžetska sredstva iz Evropske unije do isteka tog roka”, navedeno je u saopštenju.
Šta se događalo proteklih godina?
Zemlja južnog Kavkaza sa 3,7 miliona stanovnika upisala je pridruživanje Evropskoj uniji u svoj ustav i tradicionalno je bila najviše prozapadno orijentisana od svih bivših sovjetskih republika. Međutim, odnosi Gruzije i EU znatno su pogoršani u poslednjih nekoliko meseci. EU je ranije zamrzla gruzijski zahtev za članstvo, dok ankete pokazuju da oko 80% građana Gruzije podržava članstvo u EU. Zastava Evropske unije i dalje se vijori uz nacionalnu zastavu Gruzije na svim vladinim zgradama.
Iako “Gruzijski san” tvrdi da zemlja jednog dana želi da postane članica EU, poslednjih godina često ulazi u diplomatske sukobe s Briselom, dok istovremeno produbljuje odnose sa susednom Rusijom.
Putin pohvalio vlasti u Gruziji
Ranije danas, premijer Gruzije Irakli Kobakhidze izjavio je da bi članstvo u EU moglo naneti štetu gruzijskoj ekonomiji jer bi zemlja morala da ukine vizne dogovore i trgovinske sporazume s drugim državama.
EU je Gruziji dala status kandidata u decembru 2023. godine, ali je kritikovala pojedine zakone koje je “Gruzijski san” usvojio, uključujući zakon o “stranim agentima” i LGBTQ pravima, kao autoritarne i prepreku članstvu.
Zapadne zemlje ocenile su da su parlamentarni izbori u oktobru, na kojima je “Gruzijski san” osvojio skoro 54% glasova, bili puni nepravilnosti. Opozicija je tvrdila da su izbori lažirani i odbila je da zauzme mesta u parlamentu.
Evropski parlament je usvojio rezoluciju kojom poziva na poništenje izbora i njihovo ponovno raspisivanje, kao i na uvođenje sankcija ključnim zvaničnicima “Gruzijskog sna”.
Ruski predsednik Vladimir Putin je tokom posete Kazahstanu pohvalio “hrabrost i karakter” vlasti Gruzije zbog donošenja zakona o “stranim agentima”, koji kritičari upoređuju s ruskim zakonodavstvom.