Ukrajinska vojska počela je da koristi bespilotne letjelice sa rastopljenim metalom, tzv. “termite”, čiju tehnologiju je razvila Njemačka krajem 19. vijeka, i aktivno je koristila u Prvom i Drugom svjetskom ratu, prenosi američki televizijski kanal CNN.

Serija video snimaka objavljenih na društvenim mrežama, uključujući i Telegram ukrajinskog Ministarstva odbrane u sredu, pokazuje kako nisko leteće bespilotne letjelice bacaju na ruske položaje rastopljenu mješavinu aluminijumskog praha i oksida gvožđa, nazvanu “termit”, koja dostiže temperaturu od 2.200 stepeni Celzijusa.

Ova smjesa može brzo da spali drveće i vegetaciju, a otkrio ju je njemački hemičar 1890-ih i prvobitno je korišćena za zavarivanje željezničkih šina. Ali vojni potencijal “termita” postao očigledan kada su ga Nijemci bacili iz cepelina iznad Britanije tokom Prvog svjetskog rata, navodi CNN.

Napominje se da su kasnije vojska nacističke Nemačke i savezničke trupe takođe koristile zapaljive bombe tokom Drugog svjetskog rata.

Dok pada iz drona, “termit” podsjeća na vatru koja dolazi iz usta mitskog zmaja, po čemu su ovi dronovi dobili nadimak.

“Udarni dronovi su naša krila osvete, donoseći vatru pravo sa neba! Oni postaju stvarna pretnja neprijatelju, paleći njegove položaje sa preciznošću koju nijedno drugo oružje ne može da postigne”, navodi se u objavi ukrajinske 60. mehanizovane brigade na društvenim mrežama.

Prema britanskoj antiratnoj organizaciji “Action on Armed Violence” (AOAV), Ukrajina je ranije koristila “termite” ispuštene iz dronova da bi trajno onesposobila ruske tenkove.

“Ova preciznost, u kombinaciji sa sposobnošću drona da zaobiđe tradicionalnu odbranu, čini termitne bombe veoma efikasnim oruđem u modernom ratovanju”, navodi AOAV.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za razoružanje tvrdi da zapaljivo oružje može izazvati ogromna razaranja i štetu po životnu sredinu.

Prema međunarodnom pravu, termit nije zabranjen u oružanim sukobima, ali je njegova upotreba na civilnim ciljevima zabranjena zbog “užasnih efekata koje može imati na ljudsko tuhelo”.

Organizacija Hjuman rajts voč (HRV) ukazala je na “zastrašujuće” posljedice upotrebe “termita”.

“Mogu da nanesu opekotine četvrtog ili petog stepena i izazazovu oštećenje mišića, ligamenata, tetiva, nerava, krvnih sudova, pa čak i kostiju. Lečenje može trajati mjesecima a ako žrtve prežive, ostaju im fizički i psihički ožiljci”, upozorio je HRV, prenosi Tanjug.

Share.
close
Exit mobile version