Odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu konačno bi mogla staviti tačku na pokušaje osporavanja dokaza iz aplikacija poput Skya.

Odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju dvojice britanskih državljana protiv Francuske konačno bi mogla staviti tačku na pokušaje osporavanja dokaza iz aplikacija poput Skya. Barem tako misli dio stručne javnosti, koji u ovakvoj presudi vidi važan signal i za domaće pravosuđe. S druge strane, branioci optuženih u predmetima pred domaćim pravosuđem navode da se radi o pogrešnoj interpretaciji presude Evropskog suda za ljudska prava i da ona ne može imati bilo kakve posljedice na druge postupke.

Praksa Suda EU

Dvojica Britanaca krivično su gonjeni u matičnoj zemlji na osnovu dokaza koje su s dešifrirane aplikacije EncroChat pribavili nadležni francuski organi. Zaštitu Evropskog suda zatražili su zato što su smatrali da im je, dešifriranjem i preuzimanjem njihovih komunikacija, povrijeđeno pravo na privatnost. Evropski sud je, međutim, zauzeo stav da se zakonitost postupka tokom kojeg su državni organi Francuske pribavili dokaze ne može preispitivati. Sud u Strazburu se pozvao na praksu Suda EU (CJEU) prema kojoj načelo uzajamnog priznavanja presuda i sudskih odluka zabranjuje reviziju zakonitosti postupaka kojim je država članica izvršenja prikupila dokaze.

Iako se u ovom slučaju radilo o drugoj aplikaciji, isto pravilo važi i za Sky, Anom i druge aplikacije čije dešifriranje je potreslo kriminalne krugove i u BiH.

– Ova presuda sigurno je značajna, jer primjena standarda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu kod nas nije fakultativna, već obavezna u situacijama koje su, prije svega, pravno uporedive. Međutim, treba znati da se Sud u Strazburu, generalno, ne bavi zakonitošću i autentičnošću pojedinih dokaza, već ocjenjuje zakonitost i pravičnost postupka u cjelini – kaže pravni i ekspert za kompjuterski kriminal Arben Murtezić.

Dobro je da je Evropski sud za ljudska prava donio jednu ovakvu presudu, kaže profesor ustavnog prava Šukrija Bakšić.

– Ona može biti orijentir nacionalnim sudovima. Crnogorski sudovi su se već odredili i najavili da će je primjenjivati. Ima ovdje osnova da se na presudu Evropskog suda pozivaju i naši sudovi. Naravno, da bi je mogli implementirati u svojoj praksi, oni se ne mogu zadovoljiti, kao mi, informacijama na portalima, već trebaju doći do cjelovitog teksta i da je dobro iščitaju. Evropski sud za ljudska prava se prvenstveno bavi pitanjima povrede prava iz Evropske konvencije, koja je obavezujuća za sve članice Vijeća Evrope, a za BiH je ona obavezujuća po dva osnova. Obavezujuća je još od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada je postala sastavni dio Ustava BiH, ali i od 2002. godine, kad smo postali članica Vijeća Evrope. U konkretnom slučaju u pitanju je bilo navodno povrijeđeno pravo na privatnost, ali kada bi se na taj način rezonovalo, onda bi pred savremenim kriminalom istražnim organima bile vezane ruke – naglašava Bakšić.

Podaci iz nekada sigurnih aplikacija Sky i Anom pred sudije bi mogli dovesti još veliki broj osoba, jer je ove načine komuniciranja, navodno, koristilo gotovo 2.700 osoba iz BiH.

„Navlačenje“ grupa

– U procesu suzbijanja vrlo dobro organiziranih kriminalnih grupa neko je inovirao Sky aplikacije da ih plasira na tržište na način koji kriminalcima garantira visokosofisticiranu zaštitu, uz garanciju da neće biti otkriveni. Osobno mislim da je to bilo vrlo vješto “navlačenje” tih grupa da ih se definitivno otkrije. To je vrlo skupa igračka. Da su mirni i sigurni, sada to ne mogu očekivati – kaže pravni ekspert Josip Muselimović.

Na pitanje Državnom tužilaštvu da li je pokrenuto još istraga, odgovorili su:

– Kada budu donesene tužiteljske odluke u ostalim predmetima koji se nalaze u fazi istrage ili u kojima se vrši provjera navoda, javnost će biti informirana.

Provedeno 25 akcija

Od 2021. do kraja prošle godine u istragama vezanim za Sky aplikaciju izvedeno je 25 akcija koje su rezultirale hapšenjem ili pritvorom za više od 150 osumnjičenih. Istragama je obuhvaćeno i 20 uposlenih u policijskim i agencijama za provedbu zakona, a među optuženima je pet policijskih službenika, jedan bivši savjetnik u Ministarstvu sigurnosti BiH, dvojica advokata i sudija.

Supendirana Diana Kajmaković

I nekada visokopozicionirani zvaničnici pravosudnog, obavještajnog i političkog sistema države dovode se u vezu s istragama povezanim sa Sky aplikacijom. Do okončanja istrage Tužilaštva BiH, suspendirana je bivša zamjenica glavnog tužitelja Tužilaštva BiH Diana Kajmaković, koja se sumnjiči za skrivanje dokaza iz Skya. U decembru prošle godine SAD su Kajmaković, zajedno s bivšim direktorom OSA-e Osmanom Mehmedagićem, uvrstile na listu sankcioniranih osoba. Kajmaković je označena kao primjer korumpiranog državnog tužioca povezanog s kriminalnim organizacijama, a Mehmedagić kao neko ko je sarađivao s kriminalnim mrežama i zloupotrebljavao javni položaj da bi se obogatio.

Share.
close
Exit mobile version