Novoformirani Narodni front Jelene Trivić na ovdašnjoj političkoj sceni postavio se kao stranka koja je “zakrvila” i sa vlasti i sa opozicijom i koja, sudeći prema prvim reakcijama s obje strane političkog spektra, neće imati mnogo koalicionog potencijala.

Nakon što je juče u Banjaluci održana Prva redovna skupština Narodnog fronta, kojoj nije prisustvovao nijedan predstavnik sadašnje opozicije u Srpskoj, nametnulo se logično pitanje o tome kakvi su dometi Narodnog fronta i može li ta stranka, s odnosom koji trenutno ima s postojećim opozicionim snagama u Srpskoj, računati na bilo kakav ozbiljniji izborni rezultat.

Iako je ranije najavljivao da će doći na Skupštinu Narodnog fronta, vršilac dužnosti predsjednika SDS Milan Miličević nije krio revoltiranost nakon što je poslanik te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Aleksandar Trninić, prije par dana objelodanio da prelazi u redove nove stranke Jelene Trivić.

– Na neke ranije prelaske iz SDS sam ostao suzdržan i strpljiv, ali je sada crvena linija pređena. SDS i ja lično smo pružili Jeleni Trivić, kao zajedničkom opozicionom kandidatu za predsjednika Republike Srpske, jasnu, iskrenu i maksimalnu podršku širom Republike Srpske. Njenu kampanju je iznijela SDS uz podršku PDP i Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića, ali svi znaju da te kampanje bez SDS ne bi moglo uopšte biti – poručio je Miličević nakon objave da Trninić prelazi u Narodni front.

Zaslijepljenost ličnim ambicijama

Lider SDS objavio je i to da je koristio svaku moguću priliku da, kako je naveo, javno ukaže na to da usitnjavanje opozicionog djelovanja samo koristi trenutnoj vlasti u Republici Srpskoj, ali da to neki, prema njegovim riječima, nisu željeli da shvate niti da čuju, zaslijepljeni svojim ličnim ambicijama.

– Napraviti političku partiju kao simbiozu političkih nezadovoljnika iz različitih političkih partija, koji nisu ostvarili svoje lične ambicije, koje su često u potpunom neskladu s njihovim objektivnim sposobnostima i očekivati da oni budu snaga koja će promijeniti ovu nakaradnu vlast u Republici Srpskoj, naivnost je i potpuna zabluda – poručio je Miličević.

Predsjednik PDP Branislav Borenović takođe je istakao da “nije bilo uslova” da juče ode na Skupštinu Trivićkinog Narodnog fronta, iako je dobio poziv.

– Nema uslova za naše prisustvo nakon svih ovih dešavanja, dosta turbulencija, tenzija, prelazaka. Među nama trenutno nema nikakvih odnosa. Ona je napustila, otišla, do danas nemam pravi odgovor zašto je to uradila i smatram da ne postoji dovoljno veliki izgovor za to, nakon zajedničke borbe i vrijednosti koje smo dijelili prethodnih godina – rekao je Borenović.

On je zaključio da “način formiranja novih opozicionih partija donosi štetu upravo opoziciji”, te da će, bez obzira što će potencijalno u budućnosti umjesto dosadašnje tri biti četiri ili više opozicionih stranaka, ostati isto biračko tijelo, odnosno da “nema novih glasova”.

– Od toga će korist imati isključivo i samo vladajući režim, Dodik i SNSD, pa se postavlja i pitanje stvarnog smisla opozicionog djelovanja novih stranaka – rekao je Borenović.

Otupljivanje oštrice opozicije

Ništa blaži prema svojoj dojučerašnjoj opozicionoj saborki nije bio ni lider Liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović. On je istakao da čak nije ni dobio poziv za prisustvo Skupštini Narodnog fronta.

– Nisam ni dobio poziv. Ona ga je slala navodno na neku mejl adresu koju mi ne koristimo, a nezvanom gostu mjesta nema. Da je htjela da me pozove, znala je broj telefona. Pokupila je ljude koji su nas prodali u Zvorniku, omogućili izbornu krađu, koji se prema nama ponašaju kao prema najvećem neprijatelju. Ona ih uzima u svoje okrilje, među prvim saradnicima. Nije korektno. Treće, ne slažemo se s tim konceptom na kome Jelena gradi stranku. Ne možete otimati sve redom od onih koji su vukli vašu kampanju, pa onda očekivati konkretnu saradnju – rekao je Vukanović za Srpskainfo.

Politički analitičar Nebojša Tojagić za Srpskainfo kaže da prvi koraci koje je Trivićkin Narodni front povukao nakon svog osnivanja, a to je “prevlačenje” pojedinih opozicionih poslanika i odbornika u svoje redove, ne pruža mnogo nade u to da je na predstojećim izborima moguće zajedničko djelovanje opozicije protiv sadašnje vlasti.

– Otprilike već znamo koliko je to neko opoziciono biračko tijelo u Republici Srpskoj. Kad je to tijelo jedinstveno možemo se nečemu nadati u smislu promjena ili boljeg rezultata opozicionog bloka. Međutim, kad se to biračko tijelo razbije na više političkih subjekata, onda i nadanja drastično opadaju – kaže Tojagić.

On tvrdi da se po principu „spojenih posuda“ već sada može zaključiti da formiranje Narodnog fronta, koji se pravi od članova dosadašnjih opozicionih stranaka, definitivno pokazuje da u narednom periodu treba očekivati dalje „otupljivanje“ oštrice opozicionog djelovanja u Srpskoj, odnosno da će, kako kaže, doći do faze kad se neće moći dovoljno jasno „ucrtati“ put saradnje između opozicionih stranaka.

– Jako je teško da nakon svega očekujemo neki zajednički nastup opozicije na narednim lokalnim izborima. Tim prije što smo vidjeli da Narodni front Jelene Trivić, u nekim segmentima, dijeli politička stajališta s vladajućim strankama u Srbiji dok se neke druge stranke u opozicionom bloku čak i ne oglašavaju povodom toga. Osim ovog preuzimanja opozicionih poslanika i ljudi iz javnog i političkog života, tu imamo i drugačiji koncept političkog djelovanja. U svjetlu toga, očekivati neku zajedničku priču o zajedničkim kandidatima na predstojećim lokalnim izborima djeluje prilično nerealno, a priča o zajedničkom izbornom nastupu opozicije djeluje potpuno zatvorena – smatra Tojagić.

Share.
close
Exit mobile version