Broj trudnica na bolovanju u Srpskoj se skoro udvostručio u ovoj i prošloj godini u odnosu na prethodni period, a i troškovi refundacija plata su za vrijeme bolovanja duplo veći nego ranije, potvrdili su za “Nezavisne novine” iz Fonda zdravstvenog osiguranje (FZO) Republike Srpske.
Kako navode, u prosjeku je u ovoj, kao i u 2023. godini, evidentirano oko 17.500 slučajeva bolovanja mjesečno.
No, to ne predstavlja broj radnika jer jedan radnik može više puta u toku mjeseca, odnosno godine biti na bolovanju i svaki put se evidentira kao jedan slučaj bolovanja.
“Najčešći uzroci bolovanja su bolesti ili komplikacije u trudnoći, povrede, tumori, bolesti mišićno-koštanog sistema, te nervnog sistema, kao i sistema krvotoka, duševni poremećaji itd. Evidentno je da se naročito povećao broj trudnica na bolovanju u ovoj i prošloj godini, a podsjećamo da je od kraja septembra 2022. godine u primjeni novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju kojim je propisano da se naknada plate za vrijeme bolovanja zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći nadoknađuje u punom iznosu, kao i za oboljele od malignih bolesti, za roditelje koji su na bolovanju zbog njege djeteta oboljelog od malignih bolesti. To je, vjerovatno, doprinijelo značajnom povećanju broja trudnica na bolovanju”, ističu iz FZO RS.
Takođe, i troškovi FZO RS za refundaciju naknada plata za vrijeme bolovanja su duplo veći u odnosu na raniji period, s tim da za 11 mjeseci ove godine trošak za bolovanja iznosi 30,5 miliona KM, dok je bio 27,2 miliona KM, a u 2022. oko 13 miliona KM.
“Definisanje zakonom da se plata za vrijeme bolovanja trudnicama isplaćuje u punom iznosu je svakako veoma pohvalno i značajan je iskorak kada je u pitanju pronatalitetna politika u Srpskoj, ali i ovo pravo bi trebalo da se koristi racionalno. Naime, svako povećanje troškova na stavci bolovanja reflektuje se na neka druga prava iz zdravstvenog osiguranja, odnosno na mogućnosti uvođenja novih prava, poput novih terapija, medicinskih sredstava i sl.”, navode iz FZO RS.
Dodaju da je u ovoj godini počeo da se primjenjuje novi Pravilnik o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kojim su nastojali da dodatno unaprijede ovu oblast, sa posebnim akcentom na to da se maksimalno smanje mogućnosti zloupotreba ovog prava iz zdravstvenog osiguranja, odnosno da pravo na bolovanje koristi onaj kome je zaista potrebno.
Njime su, između ostalog, predviđeni i konkretni mehanizmi kontrole bolovanja, tako da poslodavci mogu da zatraže i vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost bolovanja.
“Na osnovu tog zahtjeva poslodavca prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Pored vanredne ocjene, postoje i vanredne kontrole. Razlika u odnosu na vanrednu ocjenu je u tome što te kontrole vrše kontrolori Fonda, a ne prvostepene komisije za bolovanja. Kontrole se vrše uvidom u zdravstveni karton i medicinsku dokumentaciju i provjerava se da li je ispoštovan pravilnik koji reguliše ovu oblast”, dodali su.
Inače, na zdravstveno osiguranje prijavljeno je ukupno oko 960.000 osiguranih lica (nosioci osiguranja i članovi porodice).